Bu dünyadan hiç unutulmayacak bir Merkel geçti!

Merkel, siyasi ve ekonomik alandaki başarıları kadar özel hayatıyla da hep örnek oldu.

Alman lider Merkel siyaseti bırakıyor. 

Merkel sadece ülkesi Almanya'ya değil tüm dünyaya örnek olacak icraatlar yaptı.

Başta göç, iklim ve insani konularda Merkel standart üstü çalışmalar yaptı. Ülkesinin ekonomisin şaha kaldırdı  ama mütevazi apartman dairesinde yaşadı, sadece bir koruma kullandı. Çalışma odası basit oldu; hep aynı kıyafetleri giydi... 

Komünist Doğu Almanya’da büyüyen, kuantum kimyası üzerine doktorası bulunan ve Almanya’nın ilk kadın şansölyesi olan Angela Merkel, sakinliği ve istikrara kavuşturucu etkisiyle Avrupa Birliği’nin dünya sahnesindeki gücüne güç katan bir lider olarak tarihe geçti. Avrupa Birliği, Merkel’in istemediği hiçbir düzenlemeyi yapamadı, ABD, Rusya ve Çin gibi konularda Merkel’in fikri alınmadan önemli adımlar atılmadı. Kıta genelinde en uzun süre görevde kalmayı başaran liderlerden biri olan Merkel, birliğin Türkiye ile ilişkilerinde de her zaman kritik öneme sahip bir isim oldu.

Normal bir dairede yaşıyor, alışverişini kendisi yapıyor

Özel hayatı konusundaki ketumluğuyla da bilinen Alman lider, 17 Temmuz’da 1954’te Hamburg’da doğdu ve gençlik yılları Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nde geçti. Spiegel’e verdiği bir röportajında ailesinin Polonya kökenli olduğunu söyleyen ve “Dörtte bir Polonyalıyım” ifadelerini kullanan Angela Merkel, abartısız tarzı, mesafeli duruşu, Almanlarla özdeşleşmiş bir özellik olarak da görülen tutumluluğu ile de tanınıyor. Sıradan bir apartman dairesinde yaşamaya devam eden “Dünyanın en güçlü kadınlarından” Angela Merkel’in başkent Berlin’de evinin önünde sadece bir polis aracı ve iki polis memuru güvenlik nedeniyle görevde. 2011 yılında Merkel’in eşiyle yaşadığı daireye hırsız da girmişti. Bunte dergisine göre Berlin’de süper marketten alışveriş yapıyor ve alışveriş arabasını yerine götürmesi ise Berlinliler için alışılmış görüntüler arasında.

Merkel sadece Almanya'ya değil; Avrupa Birliği'ne de güç kattı...  Fransa ve İtalya gibi komşularda yaşam standartları düşerken, Merkel göreve geldiğinden beri yaşam standartlarının yüzde 20 oranında yükseldiği belirtiliyor. Almanya’yı “Avrupa’nın hasta adamı” etiketinden kurtararak “Avrupa ekonomisinin lokomotifi” durumuna getiren Şansölye Merkel’in göçmen politikaları ise Almanya siyaset sahnesinde en fazla eleştirildiği alan oldu. Özellikle Suriye’den olmak üzere 2015 yılından bu yana Merkel’in açık kapı göçmen politikalarıyla ülke 1 milyonun üzerinde göçmene ev sahipliği yapıyor.