Brisa olumlu karşılanan bilançosunu açıkladı. Şirket ilk üç ayda 613 milyon lira kar elde etti.

87 ülkeye Lassa markasının ihracatını yapan Brisa, yeni bir rekora imza atarak ihracatta tüm zamanların en yüksek sevkiyatını gerçekleştirdi. Şirketin ilk çeyrek dönem toplam ihracatı, 80,5 milyon USD’a ulaştı. Aynı dönemde şirketin satışları ise 2.714 milyar lira oldu.

Brisa 2022 yılının ilk çeyreğinde önemli başarılara imza attı. 80,5 milyon lira ihracat rakamına ulaşın şirket yeni bir rekora imza atarken bilançosunda da güçlü olduğunu gösterdi.

Şirket'in KAP'a gönderdiği 1Ç2022 mali tablosuna göre net dönem karı 612,9mn TL oldu. Beklenti 563 milyon lira seviyesinde şekillenirken şirketin yıllık karı yüzde 117 oranında büyümüş oldu. Brisa 2021'in aynı döneminde 281,8 milyon TL net dönem karı kaydetmişti.

Şirket'in satış gelirleri 1. çeyrekte 2021'nin aynı dönemine göre %84,3 oranında artmış ve 2.714 milyar olarak gerçekleşti. Satış maliyetleri %74,4 oranında artan şirketin brüt karı %103,8 oranında artmış ve 1.011mn TL'ye yükseldi. 

Şirket'in FAVÖK'ü 799,6mn TL ile yıllık %101 oranında artış kaydetti. FAVÖK marjı ise 2,4 puan artışla 1Ç2022'de %29,5 oldu. 

Şirketin finansallarını değerlendiren uzmanlar hisse fiyatına pozitif katkı yapmasını bekliyor. 

Brisa CEO’su Haluk Kürkçü konu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Ülkemizin kalkınması sürecindeki üretim sorumluluğumuzla operasyonlarımızın devamlılığını en yüksek seviyede verimlilikle sağladık. Geçtiğimiz dönemin zorlu küresel ve yerel koşullarında, stratejik önceliklerimize odaklanarak, maliyet ve masraflarımızı doğru yönettik, istikrarlı ve dengeli büyümemizi sürdürdük. İhracat pazarları arasında denge oluştururken, çalışmalarımıza da ivme kazandırdık. Faaliyet gösterdiğimiz uluslararası pazarlarda Lassa markamız ile önemli bir ihracat sevkiyatı rekoruna imza attık. Brisa tarihinde bir ayda yapılan en yüksek sevkiyat adedine ulaştık ve bugüne kadar ilk çeyrekte ulaşılan en yüksek ihracat rekorunu da kırmış olduk. Tüm bu sonuçlar küresel ölçekte tercih edilirliğimizi ve başarımızı kanıtlıyor. Yurtiçinde ise, bayilerimizle beraber hem tüketici hem de ticari segmentte ilk çeyrek hedefinin üzerinde satış adetlerine ulaşarak, lastik markalarımız Lassa ve Bridgestone ile liderliğimizi sürdürdük. Satın alma sürecini tamamladığımız Arvento Mobil Sistemler ile mobilite telematik ve lastik çözümleri sunmak için çalışıyoruz. Ülkemizin hem üretimde hem de coğrafi konumu sebebiyle çok önemli lojistik fırsatları var. İhracat pazarlarındaki tecrübemiz, sektörel uzmanlığımız, lojistik konumumuz, müşteri odaklı çevik iş yönetim modellerimiz, dijital dönüşümden aldığımız güç ile rekabet içinde olduğumuz ülkelere karşı avantajlıyız. Önümüzdeki dönemde de bu fırsatları ve potansiyeli gerçekleştirmek için çalışıyoruz.”

 

Etiketler
Yorumlar