Borsadan 7 hisseye ve 7 yatırımcıya tedbir cezası

BİST'in rekor kırdığı günde tam 7 hisse tedbir kapsamına alındı. ATSYH paylarındaki emir ve işlemleri nedeniyle 7 isime de tedbir uygulanacak.

Borsa İstanbul 7 hisse için VBTS kapsamında tedbir kararı verdi.

Buna göre Atlantis Yatırım Holding A.Ş. (ATSYH) payında 05/08/2022 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" tedbiri uygulanacak. Hissede tedbir kapsamında işlemler 4.11.2022 tarihinde son bulacak. 

7 yatırımcıya tedbir

Atlantis Yatırım Holding (ATSYH)  pay piyasasındaki emir ve işlemleri nedeniyle 7 isme tedbir kararı da hissedeki tedbirlerle birlikte uygulamada olacak. Buna göre Abdurrahman Üstüner, Hilal Dilara Ak, Mehmet Emin Özbek, Muharrem Yunus Çelik, Ömer Şahin, Serap Bölükbaşı ve Yasin Akyol için 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacak.

BEYAZ ve SNGYO  paylarında ise bir ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yapılamayacak. 

Sert fiyat hareketlerinin görüldüğü iki hisse olan KZBGY ve TMSN paylarında ise brüt takas kararı verildi. Her iki hissede de VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edeceği açıklandı. 

 

COSMO.E ve UFUK.E pay piyasalarında ise 2 Ekim 2022 tarihe kadar ancak emir paketi tedbiri ile işlem görülebilecek. 

Bu kapsamda "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulanacak.

 

  

Etiketler
Yorumlar