Borsada yükseliş trendi korunurken uzmanlar kar satışları konusunda teknik göstergelerin sinyal verdiğini söylüyor.

Yükselen trendde hareket eden BIST 100 Endeksine rekor tazeleme eğilimi kendini gösteriyor. Bu sabah endeksin yukarı yönlü bir başlangıç yapması yüksek olasılık ancak ancak öğleden sonra ABD istihdam verisi endeksin tansiyonunu yükseltebilir.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem günü hem gün içi seviye hem de kapanış rekorunu kırdı.

ABD'de PMI verilerinin beklentilerin üstünde gelmesi, ABD Temsilciler Başkanı Pelosi'nin Tayvan'dan sorunsuz ayrılması, Çin'in ABD'ye beklenen kadar sert eleştri yapmaması ve yurt içindeki bilanço döneminin hem içerde hem de globalde risk iştahı yükseldi.

Küresel piyasalarda dün, İngiltere Merkez Bankası uzun soluklu durgunluk uyarıları arasında 27 yıl sonra ilk kez yarım puan faiz artırdı. Avrupa borsaları yatay/pozitif, ABD borsaları karışık seyirle sona erdi. ABD verim eğrisi durgunluk korkularıyla tersine döndü. Dolar endeksinde gerileme görüldü.

Bu sabah, Ukrayna’daki savaş öncesi seviyeler olan 90$ altına inen petrol fiyatları ve teknoloji hisselerindeki kazanımlar etkisiyle, Asya borsaları, AB ve ABD vadeli endeks kontratları yükseliyor.

Bugün piyasada gözler TSİ 15:30’daki ABD tarım-dışı istihdam verisinde olacak. ABD'nin teknik resesyona girmesi ardından, ihtihdam kaynaklı gelişmelerden dolayı resesyon olmadığı belirtilmesi üzerine bugün gelecek Tarım Dışı İstihdam verisi piyasalar için önem teşkil ediyor.

Borsada alıcılı açılış bekleniyor, ancak dikkat!

Endeksin gözünün yeni zirvelere gittiği bu dönemde yurt içi tarafta bilanço döneminin etkileri ile yükseliş trendinin devamını bekleniyor. Ancak kısa vadeli göstergelerin artık aşırı alım
seviyelerine yakın olması kar satışlarının görülme olasılığını arttırıyor. Uzmanlar bu nedenle yeni pozisyonlar için daha temkinli kalınmalı, taşınan pozisyonlar için ise hisse bazlı dirençlerde kademeli olarak pozisyon  azaltma stratejisini izlenmesinin daha yararlı olacağı kanaatinde 

İnfo, A1 Capital, Qnbfinans, Burgan, Ünlü 

Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 8.412,22 %-1.19
Dolar 27,564 %0.47
Euro 28,964 %0.66
Gram Altın 1.614,48 %0.15
Brent Petrol 88,200 %-2.78
Bitcoin 27.454,31 %0.00