Borsada yükseliş rekorlarla devam ederken kurumların en çok tercih ettiği hisseler belli oldu.

Enflasyonun yüksek seyredeceğine yönelik beklentilerle borsa ve hisse fiyatları yukarı taşınıyor. Çok sayıda aracı kurum, model portföylerinde güncellemelere gidiyor.

Yılbaşından bu yana yüzde 46.5 yükselen BİST 100 Endeksi, son 1 haftada da yüzde 7’lik bir performansa imza attı. Aynı dönemde enflasyon yüzde 45.72 arttı. Buda endeksin TÜFE'yle paralel hareket ettiğini gösteriyor. 

Endeks kur ve enflasyon etkisiyle yukarı giderken bir çok aracı kurumda müşterilerine tavsiye ettiği hisse listesinde güncelleme yapıyor. Performansı ve beklentisi düşük hisseler model portföylerden çıkarılırken, yerlerine ikinci çeyrek bilançolarına göre yüksek getiri vadeden hisseler tercih ediliyor. 

En fazla tercih edilen hisseler 
Gıda perakendeciliği sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, fiyat artışlarından olumlu etkilenip bilançolarını güçlü tutmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle BİM portföylerde en fazla yer verilen hisselerin başında geliyor. 12 aylık hedeflere bakıldığında en yüksek tahmin 140 TL ile Ak Yatırım’a ait. Bu hedefe göre BİM hisseleri yüzde 46.5’lik bir yükseliş potansiyeline sahip. Yine Mavi, Türk Hava Yolları ve Tüpraş model portföylerde en fazla yer alan hisseler. Özellikle pandemiden olumsuz etkilenen THY ve TAV’ın eski doluluk oranlarına yaklaşması ve bu düzelmenin süreceği beklentileri bu iki hisseyi en çok önerilenler arasına sokuyor.

 

Bankalara yönelik beklentiler
Para politikasının geleceğine yönelik belirsizlikler son yıllarda bankacılık hisselerinin performansına olumsuz yansımıştı. Ancak son dönemlerde gelen güçlü bilançolar bankalara olan ilginin yeniden canlanmasına neden oldu. Akbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası model portföylerde yer verilen bankacılık hisseleri olarak öne çıkıyor.

Diğer taraftan Türkiye’nin önemli ihracat pazarlarından Euro Bölgesi’nde yaşanacak ekonomik durgunluk bu bölgeye ihracat yapan şirketleri olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor. Fakat kurlardaki yukarı yönlü hareketlerin ihracat yapan ve döviz fazlası olan şirketlere de ilgiyi canlı tutabilir.

Kaynak: Ufuk Korcan / Dünya 

Etiketler
Yorumlar