Borsada yeni günün yükselişle açılacağı tahmin ediliyor.

Küresel piyasalara bakıldığında Asya tarafında Güney Kore verisiyle yükseliş öne çıkarken ABD vadelileri Fed öncesi düşüşte. İçerde ise BİST100 endeksinde yükselişin açılışta bilanço beklentileriyle sürmesi bekleniyor.

Haftaya alıcılı başlayan ve gün boyunca pozitif görünümünü koruyan BIST100 endeksi günü %1.27 oranında yükseliş ile 2548.49 seviyesinden tamamladı.

Küresel piyasalarda dün, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını azaltacağı haberleri sonrası emtia fiyatları yükselirken, Avrupa borsaları karışık seyretti. Perakende devi Walmart bilanço öncesi kar görünümünü düşürürken, ABD borsaları karışık seyirle sona erdi.

Fed öncesi ABD 10 yıllık hazine tahvili getirileri +4,8 baz puan yükselişle %2,80 seviyesinde günü tamamladı. ECB yetkililerinin açıklamaları sonrası euro yükselirken dolar endeksi geriledi.

Bu sabah, Alibaba Hong Kong’da birincil halka arz planlaması etkisiyle Çin teknoloji hisseleri yükselirken, Asya borsaları karışık seyrediyor. AB ve ABD vadeli endeks kontratları, ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri ve dolar endeksi yatay/negatif işlem görüyor. 

Bilançolar ve Fed faiz kararı piyasaların gündeminde 

Yeni haftanın gündemi oldukça yoğun. İçeride ikinci çeyrek bilanço sezonu, ABD tarafında ise Fed'in yarın akşamki faiz kararı piyasaların yönü üzerinde etkili olacak. Perşembe günü ise ABD'de 2Ç GSYH'nin büyümeye işaret etmesi teknik olarak resesyonun gerçekleşmemesi adına önemli.

Bu hafta içeride banka finansallarının güçlü açıklanması bekleniyor; buna bağlı olarak endekste banka hisseleri ile yukarı yönlü hareketlerin devamını görebiliriz. Fed'den ise 75 baz puanlık faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda politika faiz oranı %2,25-%2,50 aralığına yükseliyor olacak. 75 baz puanlık artırım büyük ölçüde fiyatlamaların içerisinde olduğundan olası bu durumda piyasalar olumsuz bir tepki göstermeyebilir.

2543 olan sıkışma direncinin üzerine yönelen BIST 100 Endeksi'nde kısa vadeli görünüm güçlenme eğiliminde. Bu sabah endeksin yukarı yönlü başlangıç yapması bekleniyor. 

 

Alış
Satış
Değişim 0.1899%
Son Değer 3020.2
En yüksek 3051.83
En düşük 2999.46
Haftalık Değişim 5.4447%
Aylık Değişim 16.5029%
Yıllık Değişim 62.5817%
Etiketler
Yorumlar