Borsada yataya açılış beklentisi hakim, ancak uzmanlar tepki alımları ile kayıpları telafi çabası görülebilir diyor

Piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmazken Borsa İstanbul küresel piyasaları takip ediyor.

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretse de kapanışına doğru küresel piyasaların etkisiyle artan satışlarla günü  %1.35 kayıpla, 1,454,74 seviyesinden kapattı.

İşlem hacmi 12.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil hisselerden yalınızca 16 hisse değer kazandı, 81 hisse ise değer kaybetti.

Küresel tarafta ise yön arayışı bugünde devam ederken, Asya piyasalarında karışık seyir ve ABD vadelileri ise hafif artıda görüntü veriyor. Yönünü yukarı dönerek günü yüzde 1 yakın yükselişle tamamlayan dolar ise bu sabah 8,3673 liradan işlem görüyor. 

Pazartesi günü işçi bayramı nedeniyle kapalı olan ABD borsalarında dün Delta varyantı ve büyümeyle ilgili endişelerin yeniden hakim olmasıyla rekor seviyelerden geri çekilmeler kaydedildi. 

yurtiçi tarafta küresel piyasalardaki bozulan risk iştahının etkisiyle dün sert satışlar görülürken, bu sabah borsada daha sakin bir görüntü ile yataya yakın başlangıç yapması bekleniyor. Uzmanlar başlangıcın ardından genel teknik göstergelerde bir bozulma olmaması nedeniyle tepki alımlarının da beklenebileceğini belirtiyor.

Dün son saatlerde gelen satışlarla kısa vadeli teknik görünümün bozulduğu endekste 1,445-1,430 destek seviyeleri iken 1,465 direnç olarak öne çıkıyor.

Veri akışı açısından son derece sakin bir gün. bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Toplantısı'nda yapacağı konuşma takip edilecek dışarda ise  ABD'de JOLTS açık iş sayısı verileri ile Fed'in Bej Kitap Raporu piyasaların ilgisinde olacak. 

Kur tarafında euro 9,9279 TL ile güne başlarken, altın tarafında gram altın 484,586 TL'de bulunuyor. 

 

Etiketler
Yorumlar