Borsada öne çıkan şirketlerde yaşanan son gelişmeler

16 Kasım 2021 borsa şirketlerindeki son gelişmelerden oluşan önemli haber başlıkları

Agesa Hayat ve Emeklilik (#AGESA)

Ocak - Ekim döneminde prim üretimi %44,6 artışla 1,58 milyar TL'ye yükseldi.

° ATATP & PRKAB & RALYH

VBTS kapsamında şirket paylarına 15 Aralık'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

ATP Bilgisayar (#ATATP)

100.000 TL sermayeli şirketin %100 bağlı ortaklığı olacak şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

Borusan Mannesman (#BRSAN)

2020 yılında ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'nin, ABD Başkanlığı'nın Türkiye'den ithal edilen çeliğe yönelik gümrük vergisini artırma kararının, ABD Anayasası'na aykırı olduğu sonucuna varması ve şirketin bu karar doğrultusunda ABD gümrük otoritesinden, gümrük vergisi artırma kararına göre ödemiş olduğu ek vergileri tahsil etmesi sonrasında, 2021 yılında ABD Temyiz Mahkemesinin alınan kararı bozduğunun açıklaması ile şirketin dosyayı Supreme Court'a taşıdığı açıklandı.

Burçelik Vana Sanayi (#BURVA)

Şirket ile Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsi Projesi İkmal İnşaatı Kolin Kalyon Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi arasında BOTAŞ Kuzey Marmara Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi Genişletme Projesi kapsamında Nisan 2022 tarihine kadar teslim edilecek NSP UG & AG Yangınla Mücadele Sistemi Vanaları Temini konusunda anlaşıldığı ve sözleşme imzalandığı açıklandı.

Cemas Döküm Sanayi (#CEMAS)

Şirketin bağlı ortaklığı Özışık İnşaat'ın sermayesinin 306,2 milyon TL'den 339,4 milyon TL'ye yükseltildiği açıklandı.

Doğun Burda Dergi (#DOBUR)

VBTS kapsamında şirket paylarına 15 Aralık'a kadar internet emir yasağı getirildi.

Etiler Gıda (#ETILR)

ABD ye ihracat yapabilmek için yapılan başvuru FDA tarafından onaylandı.

Garanti BBVA (#GARAN)

BBVA Yönetim Kurulu tarafından GARAN'ın halihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan paylarının tamamı için pay başına 12,20 TL fiyattan Gönüllü Pay Alım teklifi yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Hektaş (#HEKTS)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 278,3 milyon TL'sinin banka kredi faiz ödemelerinde, 92 milyon TL'sinin ise Arma İlaç'ın satın alınmasında kullanıldığı açıklandı.

Işıklar Enerji Yapı (#IEYHO)

Şirket bağlı ortaklığı Metemteks Sentetik tarafından 2018 tarihinde sat ve kirala yöntemi ile QNBFL'den Metemteks'in fabrika bina ve arsasının satılıp geri kiralanması suretiyle kullanılan 5,5 milyon TL tutarındaki 84 ay geri ödeme süreli kredinin bakiye borcu vadesinden önce kapandığı açıklandı.

İş GYO (#ISGYO)

389 gün vadeli 78,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

İhlas Gazetecilik (#IHGZT)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 10,0 milyon TL'sinin gayrimenkul yatırımlarında, 19,9 milyon TL'sinin tesis, matbaa, makine tesisat yatırımlarında, 55,2 milyon TL'sinin faaliyetlere ilişkin stok alımlarında, 17,0 milyon TL'sinin borç kapamalarında, 102,5 milyon TL'sinin finansman niteliğindeki işlemlerde, 5,8 milyon TL'sinin ise kamu ve diğer ödemelerde kullanıldığı açıklandı.

Konya Kağıt (#KONKA)

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 18 - 19 Kasım'da talep toplanacak.

Metro Ticaret (#METRO)

Sermaye artırımından elde edilecek fonun tamamının Euphoria Oteline sahip Legend Hotel Batumi JSC Şirketinin paylarının Metro Avrasya Georgia JSC şirketinden alınması sonucunda kalan 239,7 milyon TL olan borcun ödenmesinde kullanılacağı açıklandı.

Mercan Kimya (#MERCN)

Halka arzdan elde edilen fonun 128,8 milyon TL'sinin işletme sermayesinde, 20,1 milyon TL'sinin tesis ve depo alanı yatırımda, 46,6 milyon TL'sinin ise finansal borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

Mobilel Telekom (#MOBTL)

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 18 - 19 Kasım'da talep toplanacak.

Mia Teknoloji (#MIATK)

Şirket payları Borsa'da Satış yöntemi ile bugün halka arz edilecek.

Peker GYO (#PEKGY)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 86,4 milyon TL'sinin finansal borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

RTA Laboratuvarları (#RTALB)

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile Covid - 19 tanı kitinin temini kapsamında yapılan Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması kapsamında 1.500.000 adet ürün siparişinin teslimatının tamamlandığı açıklandı.

Reysaş GYO #RYGYO)

Şirket portföyünde yer alan depoların Yeşil Lojistik kapsamında karbon salınımını azaltan Solar Depolara çevrilmesine ve yeni depoların da Solar Depo olarak inşasına devam edilmesine karar verildiği açıklandı.

Reysaş Taşımacılık (#RYSAS)

Sermaye artırımından elde edilen fonun leasing ödemelerinde ve banka borçları ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

Tav Hava Limanları (#TAVHL)

JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun A (Trk), Kısa Vadeli Ulusal Notununun A-1 (Trk), Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının BBB+ ve Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının A-2 olarak belirlendiği, notların görünümlerinin ise Stabil olarak belirlendiği açıklandı.

Türt Telekom (#TTKOM)

Şirketin %100'üne sahip olduğu 50.000 TL sermayeli TTG Finansal Teknolojiler'in kuruluş işlemlerinin tamamlanarak tescil edildiği açıklandı.

Turkcell (#TCELL)

Şirketin hissedarı LetterOne Investment Holdings, şirketin sermaye tahsisini gözden geçirmek için yeni bir yönetim kurulu komitesi kurması gerektiğini açıklaması sonrası, şirket tarafından iddialara katılınmadığının yazılı olarak ifade edildiği açıklandı.

Senkron Güvenlik (#SNKRN)

Şirket unvanının Senkron Siber Güvenlik Yazılım ve Bilişim Çözümleri A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildiği açıklandı.

Şişe (#SISE)

Bursa Yenişehir fabrikasında bulunan düzcam üretim hattı TR-5'in soğuk tamirinin yaklaşık 40 milyon euro yatırım bedeliyle tamamlandığı ve fırının 240.000 ton/yıl kapasite ile ateşlenerek üretime alındığı açıklandı.

VBT Yazılım (#VBTYZ)

Şirketin Esnek Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımını Web altyapısı ile Stok, Finans, Satış, Satın alma, Üretim, E-ticaret Yönetimi ve Muhasebe Modüllerinin yazılım süreçlerini tamamladığı ve Esnek Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımımızın tanıtımının yapılarak satışına başlanacağı açıklandı.

Yaprak Sür ve Besi (#YAPRK)

Şirketin bağlı ortaklığı All Besicilik'in sermayesinin 0,70 milyon TL'den 0,75 milyon TL'ye yükseltildiği açıklandı.

Zorlu Enerji (#ZOREN)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 306,4 milyon TL'sinin Zorlu Holding'in şirkete nakit olarak koyduğu muaccel alacağın mahsubunda, 161,7 milyon TL'sinin finansal borç ödemesinde, 26,4 milyon TL'sinin ticari borç ödemesinde kullanıldığı açıklandı.

Gentaş Dekoratif (#GENTS)

Tahsin Kahraman tarafından 3,17 TL fiyattan 25.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,04'e yükseldi. Abdurrahman Kahraman 3,23 - 3,25 TL fiyat aralığından 240.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %11,86'ya yükseldi.

Özderici GYO (#OZGYO)

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 180.865 adet pay 1,67 TL fiyattan geri alındı.

QUA Granit (#QUAGR)

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet pay 11,55 TL fiyattan geri alındı.

Reysaş GYO (#RYGYO)

Egemen Döven tarafından 3,00 TL fiyattan 100.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %7,30'a yükseldi.

Reysaş Taşımacılık  (#RYSAS)

Egemen Döven tarafından 5,00 TL fiyattan 100.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,22'ye yükseldi.

Şok Marketleri (#SOKM)

Hakan Koyun tarafından 13,80 - 13,83 TL fiyat aralığından 15.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,004'e geriledi.
 
Metro Ticaret (#METRO)

 %100 bedelli olarak gerçekleşmesi planlanan sermaye artırımının %80 olarak revize edildiği açıklandı.

Etiketler
Yorumlar