Borsada İstanbul'da güçlü görüntü devam ediyor. Endeksin trendini devam ettirmesi bekleniyor.

Piyasalar faiz kararı sonrası daha sakın bir güne başlıyor. Günün ilk sinyalleri endeksin hafif alıcılı başlangıç yapması yönünde.

Piyasalar önemli bir kararı ve haftayı geride bırakmaya hazırlanıyor. Faiz yüzde 15'e indirildi. Piyasa beklentileri dahilindeki gerçekleşme kurda yükselmeye neden olurken borsa çizgisini bozmadı. 

BIST 100 endeksi, yüzde 1,75 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.736,88 puana, gün içinde gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 1.759,19 puana taşıdı. Endeks 29,84 puan artış yaşarken 46,6 milyar lira işlem hacmi gerçekleşti. 

Küresel tarafta ise karışık seyir hakim. Enflasyon endişeleri, petrol fiyatları, faiz kararları piyasalara yön veriyor.  Karışık seyir Endeks vadelileri ile Asya piyasalarında devam ediyor. 

Borsa İstanbul'da haftanın son işlem gününün alıcılı başlaması ve daha sakin bir gün işlem günü geçirmesi bekleniyor. Faiz kararını yorumlayan uzmanlar Türkiye piyasalarına düşük olan güvenin daha da gerilediği fikrinde buluştular. Endeks yılın başında kurum beklentilerinde önce çıkan 1800 - 1900 puana giderken Avrupa piyasaları için düzeltme uyarıları gelmeye başladı. Teknik göstergeler olumlu ve yükselişi işaret ederken kar satışları da uzmanları uyarıları arasında yer alıyor. 

Kurlarlarda bu sabah daha sakin bir görüntü hakim. Dolar/TL dün 11,3081 lira ile rekor kırarken bu sabah yüzde 0,60 civarında artıda ve 11,1065 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda euro/TL 12,6085 lirada ve gram altın ise 665,29 liradan işlem geçiyor. 

Bugün yurt içinde veri gündemi sakin. Yurt dışında ise Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi ve Avro Bölgesi’nde cari işlemler dengesi verileri takip edilecek. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’ın açıklamaları yatırımcıların odağında olacak. 

Etiketler
Yorumlar