Borsada gündem, enflasyon ve Pelosi'nin Tayvan ziyaretinden oluşuyor.

Borsa haftanın ikinci günü jeopolitik risklerin piyasalara etkilerinden kurtulamadı. Endeks gün içinde gidip geldikten sonra kapanışı yüzde 0,33 ekside 2647,59 puandan yaptı.

BİST100 endeksi hafif alıcılı başladığı işlem gününü satıcılı tamamladı. Piyasalarda Pelosi haberleri risk iştahını düşürdü. Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğe ABD'nin de müdahil olması ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Asya ziyaretinde Tayvan lideriyle görüşecek olması endişeleri artırdı.

New York borsasında, ziyaretle birlikte üç ana endekste günü ekside tamamladı. Yüksek tansiyon altında gerçekleşen ziyaretle bu sabah Asya piyasaları yeşile döndü. ABD vadelilerinde de yükseliş devam ediyor. 

Bugün yurt içi tarafta enflasyon verisi açıklanacak. III. Enflasyon Raporunda yıl sonu enflasyon beklentisinin %60,4'e revize edilmesi ve İstanbul enflasyonun yıllık bazda %99'un üstüne çıkması ile verinin önemi daha da arttı. Temmuz ayı enflasyonun aylık bazda yaklaşık % 3 ve yıllık bazda ise yüzde 80 üstü gelmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Jeopolitik belirsizliklerle birlikte endekste global tarafa paralel olarak baskı hissedebileceğini belirtirken, BİST100 endeksinde 2.673 - 2.698 - 2.715 direnç, 2.630 - 2.613 - 2.588 seviyeleri destek olarak takip edileceğinin altını çiziyor. 

Etiketler
Yorumlar