Borsada cuma günü yüzde 8,52'lik kayıp yatırımcıları ürküttü. Dövize ilgi artıyor.

Cuma günü kurun yüzde 5 arttığı, borsanın beklenmedik bir anda yüzde 8,52 düşmesi gözleri piyasalara çevirdi. Şimdi herkes merak ediyor. Borsada düşüş devam eder mi?

Kurdaki artışla dolar bazlı ucuz kalan hisseler ve yeni getir arayışı ile yatırımcıların ilgi odağı olan borsada cuma günü yaşananlar merak yatırımcıları endişelendirdi.

Rekor serisi ile ekim ayında 1370 puandan aşlayan yükseliş sonrası cuma günü borsa çok sert satışlara sahne oldu. BIST 100 endeksi gün içinde 2406 puanı gördükten sonra, günü % 8.52 değer kaybıyla 2.084 puandan tamamladı.

İki kere devre kesicinin uygulanması piyasaları sakinleştirmeye yetmezken gözler pazartesine çevrilmiş durumda. Cuma günü yaşananlar ve satışların devam edip etmeyeceği cevabı aranan soruların başında geliyor. 

Sert satışlara ilişkin iddialar ise farklı. Buna göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların sermaye yeterlilik rasyolarına ilişkin bir çalışma yaptığına yönelik Reuters'in bir haberinin etkili olduğu belirtiliyor. Diğer  iddiaya göre ise yurtdışı kaynaklı spekülatif bazı haberlerin de panik satışları tetiklediği belirtiliyor. İki fonun yüklü miktarda satış gerçekleştirdiği ve bunun sonunda robotların satış yönünde devreye girmesinin de satışları derinleştirdiği ise bir başka iddia. 

Uzmanlar yatırım için, hafta başında özellikle önde gelen şirketlerin yer aldığı BIST 30 endeksindeki hisselerin hareketlerinin dikkatle izlenmesini öneriyorlar.

Noor Capital Market Araştırma Birim Müdürü Arzu Toktay, son 5 günde TL'nin dolar karşısındaki değer kaybının %15.43'e ulaşmasının piyasalarda endişe kaynağı olduğunu belirterek, borsada bir süredir göz ardı edilen üretici fiyatlarındaki ithalata bağlı artışın öne çıktığını söylüyor. 

Toktay, “TCMB'nin 6 milyar dolara yakın doğrudan satış ile yaptığı müdahalelerin piyasada çalışmadığı öne çıktı ve bankanın yakın zamanda TL'nin değer kaybının önüne geçmek amacıyla yeni bir takım önlemeler alacağı yönündeki bekleyiş kuvvetlendi” dedi. Satışların haftanın ilk iki işlem gününde devam edebileceğini kaydeden Toktay'a göre kısa vadede 1.950 – 2.025 puan aralığında destek bulamayan BIST 100 için bu hafta da negatif olabilir. Ancak dengelenme ihtimalinin de olduğunu söyleyen Toktay “Bu senaryoda 2.175 seviyesi tekrar denenebilir. Ancak 2.400 üzerinde  kapanışlar görmedikçe bu yıl yeni zirveler zor olacak” dedi.

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Tuğberk Çitilci ise cuma günü spekülatif haberlerin borsada panik havası yarattığını söyledi ve cuma günü yaşananların düzenleyici otoriteler tarafından mutlaka incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çitilci, belirsizlik sürerse panik havasının tekrar tetiklenebileceğini söyleyerek, “Borsaya küsen dövize gidiyor. Yatırımcıları borsaya kazandırmak gerekiyor” dedi.

Pazartesi açılışı izleyerek, önde gelen şirketlerinin yer aldığı BIST 30 Endeksi'nin referans alınması gerektiğini söyleyen Çitilci, “Çünkü büyük kağıtların taban olması referans nokta. Haftayı 2.298 puandan kapatan Endeks 30'da 2.200 puan seviyesi önemli” dedi.

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 4.997,63 %5.16
Dolar 18,820 %0.10
Euro 20,312 %-1.12
Gram Altın 1.128,47 %-2.34
Brent Petrol 79,750 %-2.83
Bitcoin 23.311,30 %0.00