Borsada bugün önemli bilançolar bekleniyor. Endekste yeni zirvelerin takip edilmesi bekleniyor.

Bu sabah Asya borsaları genel olarak alıcılı bir seyir izlerken, ABD borsalarında yaşanan yükselişin ardından vadeli endeks kontratları hafif satıcılı bir görünüm sergiliyor. Endeksin ise haftaya yukarı yönlü bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Geçen hafta açıklanan yurt içi enflasyon etkileri ve Fed'in verdiği mesajlar ile birlikte piyasalar bu hafta ABD enflasyon verisine odaklanmış olacak.

BİST-100 geçen hafta yurt dışı piyasalardan pozitif ayrıştı. 4.234 seviyesine kadar ivme kaydeden endekste kapanış 4.217 seviyesinden gerçekleşti ve bu kapanışla haftalık %8,7 artış kaydedilmiş oldu. Ortalama işlem hacmi 79,4 milyar TL'yi gösterdi. SASA, TUPRS ve EREGL hisselerindeki yukarı yönlü hareketler endeksin yükselişinde etkili oldu.

Bugüne bakıldığında, Apple'ın iPhone öngörülerini aşağı yönlü revize etmesini takiben ABD vadelileri satıcılı seyrediyor. Asya'da ise, Çin'in pandemi kısıtlamalarını gevşetmeyi düşündüğü yönündeki piyasa spekülasyonlarını reddetmesine rağmen MSCI Asya Pasifik endeksi ise %1,4 civarında alıcılı.

Yurtiçinde Avrupa vadelilerindeki görüntüye de paralel alıcılı bir açılış bekleniyor. Haftalık makro takvimde sırasıyla Çin, ABD ve Almanya'nın Ekim ayı TÜFE'lerini takip ediyor olacağız.  Ek olarak, ABD'de yarın Kongre ara seçimleri var. Yurt içinde ise Cuma günü açıklanacak ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri ile Çarşamba günü sonlanacak 3Ç2022 konsolide finansal sonuçları ön plana çıkıyor.

Bugün ISCTR, VAKBN, AHGOL ve MPARK ve seans kapanışınsan sonra 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklayacak.

Alış
Satış
Değişim -173.1%
Son Değer 4827.04
En yüksek 5014.57
En düşük 4773.38
Haftalık Değişim -2.7388%
Aylık Değişim -3.0255%
Yıllık Değişim 159.8465%
Etiketler
Yorumlar