Borsada bankaların başı çektiği yükselişte kaybın büyüğü yine küçük yatırımcıya düştü.

Borsada dün dengelenme çabaları görülürken endeksin yüzde 0,59 primine karşın banka endeksindeki kayıp yüzde 9'un üzerinde oldu. Banka hisselerine tavandan giren küçük yatırımcılar ise iki günde yüzde 20'ye yakın kayıp yaşadı.

Banka hisseleriyle yaşanan ralli, yine banka hisselerinde yoğun satışla sona erdi. Kaybeden ise borsadaki rallinin heyecanına kendini kaptıran ve zirveden borsaya son giren küçük yatırımcı oldu. Borsa İstanbul 3715 seviyesinden 3446 puana gerilemiş durumda. 


Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre Borsa İstanbul’da kaybın büyüğünü küçük yatırımcı yaşadı. Altında yatan neden ise spekülatif olarak yaşanan yükseliş.

"Yaklaşık bir aydır kamu bankaları başta olmak üzere özellikle bankacılık endekslerinde büyük yükselişler yaşandı. Borsa İstanbul’da üst üste günlerce satıcısız kapanan BİST Banka endeksindeki artış piyasada kuşkuyla takip edilirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, borsayı överek gelirini korumak isteyen yurttaşı borsaya yönlendirdi. Ancak ekonomistlere göre borsadaki yükselme ekonomik temellere dayanmıyordu. Spekülatif bir izlenim edindiklerini belirten ekonomistler, borsada görünmez bir el olarak Varlık Fonu’nu işaret ederken küçük yatırımcıyı uyarmıştı. Gazetemizde de yer alan uyarı haberinin ertesi günü borsa düşüşe geçti. Dün bankacılık hisselerinde yoğun olarak yaşanan düşüşü durdurmak için sabah saatlerinde Vakıfbank ile başlayarak Akbank, Albaraka Türk, Yapı Kredi, Garanti BBVA gibi büyük bankalar için kayıpları durduran devre kesici sistemi devreye alındı.

ÖNLEMDE GEÇ KALINDI
Ekonomist Ali Ağaoğlu, düşüşün aracı kurumların risklerini azaltmak için teminat önlemi almaları nedeniyle yaşandığını belirtti ve şu yorumu yaptı:

“Piyasada faiz uyumsuzluğu herkesin malumu. Yüzde 80 enflasyona karşın bankalarda yüzde 17-20 faiz olunca herkes yatırım için başka alanlara yöneldi. Çok parası olanlar konut aldı, konut fiyatları çok arttı. Dolayısıyla hem parası olan büyükler hem de küçükler borsaya yöneldi. Borsa son haftalarda çok hızlı bir yükseliş yaşayınca da birden bire aracı kurumların riski arttı. Aracı kurumlar kendilerini korumak için teminat tutarlarını artırdılar ve piyasa sarsıldı diyebiliriz. Aracı kurumlar bu teminat önlemini geç aldı. Daha erken alınsaydı piyasalar böyle olmayabilirdi. Borsada yabancı satıcı kalmadığı içinde bir dengelenme olamadı. Oynaklık sürecek.”

Borsanın yönünün nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Analistler, dengelenme sürecinin izleneceğini belirtirken yatırımcıların temkinli olması uyarısını da tekrar ediyor.

Ali Can Polat / Cumhuriyet 

Etiketler
Yorumlar