Borsada banka hisselerinin seyri takip edilecek

ABD vadelileri Fed faiz kararı öncesi pozitif seyrediyor. Borsa İstanbul'da dünkü tepkiden sonra bu sabah ekside açılış bekleniyor.

BIST-100 endeksi hafta başındaki %5'lik düşüşün ardından dün oldukça volatil bir görünüm sergiledi. Açılışın ardından %2'nin üzerinde artıyı gören endeks yurt dışındaki zayıflığa paralel
olarak eksi bölgeye geriledikten sonra yeniden %2'nin üzerinde prim yapmayı başardı. Hareketlilik gün boyu yüksek seyrederken endeks kapanışı %2,4'lük kazanımla yaptı. 

Fed kararı bekleniyor

Bu akşam toplantı kararlarını açıklayacak olan Fed'den 75 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. Buna paralel politika faiz oranı aralığı %3-%3,25'e yükseliyor olacak. Beklentilerin ötesinde şahin mesajlar verilmediği sürece kararlar sonrasında küresel risk iştahında toparlanma görebiliriz. Bu durumda küresel borsalar yukarı tepki gösterebilir.

Global piyasalarda dün, ABD 2 yıllık hazine tahvil getirilerinin % 4’e yaklaşması sonrası hisse senetleri düştü. Avrupa ve ABD borsaları negatif seyirle sona erdi.  ABD hisselerinin düşmesi ve tahvil getirilerinin artması sonrası Asya borsaları düşüyor. Avrupa ve ABD vadeli endeks kontratları yatay seyrediyor. 

Borsada tepki bekleniyor

Borsa dünkü tepkiden sonra bugüne negatif başlaması bekleniyor. Ancak açılışın ardından uzmanlar alınan tedbirlerin etkisiyle başta banka hisseleri olmak üzere tepki alımları bekliyor. 

Borsa İstanbul tarafında ise bankacılık hisselerindeki hareketler yakından izleniyor. Yüksek oynaklığın devam ettiği ortamda dün kamu bankalarında satış devam etse de büyük özel bankaların günü primle kapattığını izledik. Bankacılık endeksi (XBANK) de günü %3 oranında yükselişle kapatırken, BIST100 %2,4 oranında artış kaydetti. VIOP tarafında teminat tamamlama miktarının azaldığının gözlenmesi, Takasbank tarafından yapılan dünkü duyuruda banka dayanak varlıkları için işlem teminatlarının düşürülmesi, TSKB'ye uygulanan ve 4 Ekim'e kadar sürmesi beklenen tedbirlerin bugün itibarıyla kaldırılması vadeli piyasalar üzerinden rahatlamanın devam etmesine neden olabilir ki dün akşam Halkbank da yüksek sayılabilecek hisse geri alımı yaptı. Bu kapsamda endekste bugün dengelenme çabaları gözlenebilir.

Kalıcı yükseliş için ise dip oluşumunun tamamlanması gerekiyor. 

Takip edilecek teknik seviyeler

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin, yurt dışında ise ABD'de 2. el konut satışlarının takip edilecek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.150 puanın destek, 3.340 seviyesinin direnç konumunda takip edilecek.

 

Alış
Satış
Değişim 33.0999%
Son Değer 3179.99
En yüksek 3180.11
En düşük 3129.74
Haftalık Değişim -3.1338%
Aylık Değişim 0.1559%
Yıllık Değişim 71.1834%
Etiketler
Yorumlar