Borsa yükselişi hızlandırmak için yol ararken yatırımcılar ilk 7 ayda üç sektörün hızlı yükselişini izliyor.

Borsada ikinci çeyrek bilançolarını karşılarken ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de yüksek karlar dikkat çekiyor. Borsada geride kalan 7 ayda ulaştırma, enerji ve gayrimenkul hisseleri oldu.

Pandeminin sönmeye başladığı ve Rusya'nın, Ukrayna'yı işgal girişiminde bulunduğu 2022 borsa için dalgalı seyir devam ediyor. Geçen yılı 1845,59 puandan kapatan endeks yılın ortasında 2684,77 zirvesini gördü. 

Borsa bu günlerde zirvesine yakan yükselişe devam ediyor. Endeks cuma günü kapanışını 2592 puandan tamamladı. Geride kalan 7 ayda performansları ile yatırımcıların dikkatini çeken sektörler ise ulaştırma, elektrik ve gayrimenkul oldu.

Ulaştırma sektörü hisseleri yüzde 129 yükselirken elektrik endeksi yüzde 91.4 ve gayrimenkul yatırım ortaklığı yüzde 68 yükseldi. 

Hizmet sektörü gözde 

Borsada hizmet sektörü hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 52 oranında prim yaptı. Yılın geri kalan beş ayında hizmet sektörü hisselerinde güçlü görünüm devam edeceği yönünde işaretler veriyor. Hizmet sektörünün alt kategorileri; elektrik, ulaştırma, turizm, ticaret, iletişim, spor, inşaat. Getiri sıralamasında ulaştırma, elektrik, ticaret ve inşaatın öne çıkması muhtemel. 

Borsanın 3200 hedef bu hisseler bağlı

Borsada yükseliş isteği son günlerde artış göstermeye başladı. Bilanço haberleriyle hisse bazlı hareketlerin de devam ettiği dönemde endeksin yükselebilmesinin koşulu endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan hisselerin çıkışa geçebilmesidir. Endekste ağırlığı olan Ereğli Demir Çelik, Türk Hava Yolları, Bim Mağazalar, Tüpraş, Şişe Cam, Akbank, Koç Holding, Turkcell, Sabancı Holding ve Ford Otosan hisselerinde yaşanabilecek hareketler endekste 3.200’lere doğru başlayacak bir hareketi tetiklemesi mümkün. 

Jeopolitik riskler enerji hisselerini işaret ediyor 

Yılın ilk yedi ayında yükselen enerji hisseleri önümüzdeki dönemde performanslarını sürdürebilir. Rusya - Ukrayna savaşının tetiklediği enerji krizi Avrupa’nın alarma geçmesine neden oldu. 

Kaynak : Zeynep Aktaş / Milliyet

 

Etiketler
Yorumlar