Borsa yükselişe devam ederken yatırımcıların en fazla konuştuğu hisseler

Son günlerde yatırımcılar en fazla #SASA hissesini konuşuyor. Attığı yatırım adımları ile dikkatleri üzerine çeken hisse yatırımcıların odağında olmaya devam ederken kazandıran ve kazandırmaya devam eden hisseler bağımlılık yaratıyor.

Borsada son 'yatırımcısının aşık olduğu hisseler' son günlerde öne çıkmaya başladı. Birçok yatırımcı kazandıran hisselere bağlanmaya başlıyor. Böylece sosyal medyada bu hisseler en fazla konuşulan ve gündem olan hisseler olarak öne çıkmaya başlıyor.  Peki, bu hisseler hangileri? Yatırım yapanlar nelere dikkat etmeli? Dünya gazetesinden Ufuk Korcan, yatırımcısının aşık olduğu hisseleri ve bu soruların cevaplarını yazdı. 

"İnsanlar ilgilendikleri alanlara ‘tutku’ ile bağlanıyor. Bu hayatın neredeyse tamamında böyle. Mesela tuttukları futbol takımını her platformda savunuyorlar. Eleştirenlere karşı anında argümanlarını öne sürüyorlar. Destekledikleri siyasi partiler konusunda aynı yaklaşımları görüyoruz. Yapılan açıklamaları ya da atılan adımları doğru/yanlış terazisine gerek duymadan destekleme çabasına giriliyor. Yatırım dünyasında da durum pek farklı değil. Kripto olsun, hisse senedi olsun, döviz olsun bu değişmiyor. Kim nereye yatırım yaptıysa o enstrümana sıkı sıkıya bağlanıyor. Bu davranışlara özellikle sosyal medyada rastlamak çok olağan.

Hisse paylaşımları arttı
Hayatın her alanından içeriklerin olduğu sosyal medyada, hisse senetlerinin de konuşulmaması beklenemez. Kimi borsayla ilgili beklentileri paylaşıp ‘ben demiştim’ yarışına girerken kimi yatırım yaptığı hisse senediyle ilgili paylaşım yapıyor ya da yapılan paylaşımları takip ediyor. Son dönemde borsaya olan ilginin artması sosyal medyada hisse paylaşımlarının da payını artırmış durumda. Peki, son 1 yıllık dönemde sosyal medyada en fazla hangi hisseler konuşuldu?

En çok SASA konuşuluyor
Sosyal medyada paylaşımları analiz eden Adba Analytics’in verilere baktığımızda, fiyatı ciddi oranda artan hisselerin en çok konuşulanlar listesinde üst sıralarda yer aldığı görülüyor. Bu hisselerin başında ise SASA geliyor. 2020 yılı başında 2.86 TL seviyelerinde olan SASA hisseleri geçen süreçte tam yüzde 2.800 yükselerek 83 TL’nin üzerine çıktı. Bu performansı ile SASA şu an 10 milyar dolarlık piyasa değeri ile Türkiye’nin en değerli şirketi konumunda. Koç ve Sabancı’nın toplam değerini geride bırakması geçtiğimiz günlerde sosyal medyada da kullanıcılar tarafından tartışıldı. Bazıları bu durumu ‘tuhaf’ olarak değerlendirirken bazıları da yatırımcıların şirketin gelecekteki hedeflerini şimdiden satın aldığını belirtti.

FİYAT ARTIŞI VE TEMETTÜ ETKİSİ
Ereğli Demir Çelik, Hektaş, Türk Hava Yolları, Aselsan, Şişecam, Garanti Bankası ve Halkbank bu yıl sosyal medyada haklarında en fazla içerik oluşturulan diğer hisseler olarak sıralandı. Bu hisselerin ortak özellikleri hem hisse senedi performansının yatırımcısını mutlu etmesi hem de büyük bölümünün düzenli temettü dağıtması. Yıl içerisinde hisselerdeki aşağı ya da yukarı yönlü hareketler bu şirketlere yönelik paylaşım sayılarını artırabiliyor.

 Hikayenin devam ettiğinden emin olun

Tuncay Turşucu: "Özellikle bazı şirketlerde yerli yatırımcının inanılmaz bir ilgisi oldu. Bu şirketler mevcut bilançolarına göre çok pahalı görünmelerine rağmen, yatırımcıların ilgileri sürekli artarak devam ediyor. Aslında bu ilgi temelsiz değil. Öyle ki bahsi geçen şirketlerin geleceğe yönelik ciddi yatırımları ve güçlü büyüme hikayeleri bulunuyor. Bu sadık yatırımcılar büyüme hikayesine haklı olarak dört elle sarılmış durumda. Bu noktada yatırımcıların şunu iyi anlamaları gerekiyor. Ciddi bir getiri elde etmişler ise, kazançlarının bir kısmını başka hisselere ya da alanlara yönlendirebilirler. Portföylerinde tek hisse odaklı olmak yerine, çeşitlendirme yapabilirler. Çünkü bugüne kadar bu hisselerde yaşanan agresif büyüme, gelecek 4-5 yılda aynı şiddette devam etmeyebilir. Çünkü bu şirketler belirli bir büyüklüğe daha şimdiden geldiler bile. Şirketlerdeki hikayenin devam ettiğinden emin olmalılar ve Borsaya uzun vadede bakmalılar."

 

Ufuk KORCAN / Dünya 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 8.039,18 %0.48
Dolar 27,142 %0.08
Euro 28,932 %0.11
Gram Altın 1.680,29 %0.34
Brent Petrol 92,480 %0.12
Bitcoin 26.500,00 %0.00