BORSA UZMANI AÇIKLADI: EYLÜL AYINDA BORSA İSTANBUL'U NELER BEKLİYOR?

BİST yükseliş analizi

Borsa piyasaları uzmanı Seda Yalçınkaya, BİST'in son durumunu ve Eylül ayı beklentilerini paylaştı: 


1.350 seviyesinden gelen güçlü toparlanmanın etkili olduğu BİST-100 Endeksi, 1.470 seviyelerine yükseldi. Bunda en etkili gelişmenin; TCMB’nin faizdeki sıkı duruşu koruması ve güçlü gelen bilançoların yılın geri kalanına yönelik beklentileri güçlendirmesi olduğunu söylemek mümkün. Dış piyasada da her ne kadar delta varyantı şiddetini artırsa da küresel risk iştahı korunmaya devam ediyor. Buna karşı Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcının bizi geriden takip ettiği ortam sürüyor.

Piyasaları neler bekliyor? 


Yılsonu enflasyon beklentilerindeki bozulma en önemli yapısal sorunumuz. Endeks için en önemli risk enflasyon sorununun giderek artması. Bu durumda beklentilerde daha fazla bozulma olabilir. Diğer yandan FED erken bir sıkılaşmaya giderse bunun da etkisi endeks üzerinde hissedilebilir. Diğer yandan yılsonuna doğru enflasyon beklentilerinde toparlanma ve TCMB’nin buna rağmen sıkı duruşunu koruması endeksi daha çok destekler.

Eylül ayında BİST hangi seviyelere gelebilir

 Eylül ayı sonuna kadarki süreç için beklentileriniz nasıl şekilleniyor? Yükseliş hızlanır mı?
Teknik olarak borsa yatırımcısı için 1.470 seviyesi güçlü direnç konumunda. Bu seviyesinin yukarı yönde aşılması halinde tekrar 1.500’lü seyirlerden konuşmamız mümkün olacak ve hızlı bir ivmelenme izleyeceğiz. Ancak 1.470 seviyesinden gelecek güçlü kâr satışları endeksin 1.400-1.470 bandına sıkışmasına zemin hazırlayabilir. 1.400 seviyesi üzerinde kalındıkça mevcut pozisyonlar korunabilir.(Ekonomist)