Borsada temmuz ayında yaşanan yükselişin ağustos ayına da olumlu yansıması bekleniyor.

Yeni haftanın en önemli konu başlığını içeride enflasyon rakamı oluştururken yurt dışında ise ABD istihdam verilerini ve BoE başta olmak üzere merkez bankalarının toplantılarını takip edeceğiz.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında hisse senetleri oldukça güçlü bir ayı geride bırakırken endekslerin teknik açıdan kritik seviyelerin üzerinde kapanışlar yapması ise Ağustos ayına iyimser bir zeminde başlanmasını sağlıyor.

Gözler enflasyonda 
Yurt içinde yeni haftanın en önemli konu başlığını Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Ortalama piyasa beklentisi enflasyonun aylık bazda %3'ün üzerinde artış göstereceği yönünde. Beklentilere paralel bir rakam ortaya çıkması durumunda yıllık enflasyon %81'i aşmış olacak. Hatırlanacağı gibi TCMB son açıkladığı enflasyon raporunda yıl sonu tahminini %60,4 olarak güncellemişti. Ancak piyasa beklentisi ağırlıklı olarak %70 civarında seyrediyor. Öte yandan raporda yer alan grafikler ise enflasyonun yılın son çeyreğine kadar %80'in üzerinde seyretme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Piyasa beklentisi de benzer bir patikada ilerlerken bu durum TL açısından zorlu bir döneme işaret
ediyor.

Yurt dışı gündemi 
ABD'de ise bu hafta Temmuz ayı istihdam rakamlarını takip edeceğiz. Yılın başından bu yana tarım dışı istihdam rakamının 400 binden çok fazla uzaklaşmayarak kuvvetli bir görünüm sergilediğini görüyoruz. Geçen ay da piyasa beklentisinin belirgin şekilde üzerinde (+372 bin)
bir rakam görmüştük. İstihdamın bu güçlü eğilimi resesyon endişelerini azaltan önemli bir unsur olarak çalışıyor. Ancak son dönemde ücretlerdeki artış hızının yavaşlaması ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının yukarı yönlü eğilimi önümüzdeki aylarda tarım dışı istihdamın da ivme kaybına uğrayabileceğine işaret ediyor.

 Bu hafta ayrıca merkez bankalarının toplantılarının da öne çıkığı bir hafta. Bu kapsamda İngiltere Merkez Bankası (BoE) başta olmak üzere Avustralya ve Brezilya merkez bankalarının da toplantılarını takip edeceğiz. Üç bankanın da faiz oranlarında artırıma gitmesi bekleniyor. Özellikle İngiltere açısından bakıldığında enflasyondaki artış, reel ücretlerdeki zayıflama ce tüketici harcamalarındaki ivme kaybı ülkede büyümenin önümüzdeki aylarda sıkıntılı bir döneme girebileceğine işaret ediyor. Buna karşın İngiltere Merkez Bankasının odak noktasında enflasyonu kontrol altına almak olduğu için 50 baz puana kadar faiz artırımının masada olması bekleniyor.

Ünlü Menkul

Alış
Satış
Değişim 56.12%
Son Değer 2913.3
En yüksek 2913.3
En düşük 2773.06
Haftalık Değişim 1.7124%
Aylık Değişim 12.3793%
Yıllık Değişim 56.8271%
Etiketler
Yorumlar