borsa şirketlerinden gündeme yansıyan önemli haberler

Hisseleri borsada işlem gören şirketlerden önemli haberler ve ayrıntılar.

Akbank (#AKBNK)

60 gün vadeli 962,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. Rekabet Kurulu'nun 2019 yılında bankaya idari para cezası vermesi kapsamında, Danıştay nezdinde kararın düzeltme aşamasında yerel mahkeme kararının Banka lehine bozulduğu ve yeniden incelenerek karar verilmek üzere dava dosyasının ilk kararı veren yerel mahkemeye gönderildiği, yerel mahkemenin Danıştay'ın bozma kararına uymadığı ve söz konusu yerel mahkeme kararına banka tarafından temyiz başvurusunda bulunulduğu, temyiz isteminin kabul edilerek ilk kararı veren yerel mahkemenin temyize konu ısrar kararının bozulmasına ve yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesine karar verildiği açıklandı.

Altınyağ madencilik (#ALMAD)

Şirketin CANTE'ye ait Çanakkale Çan'da bulunan Termik Santral ile 2021'de yapılan 2.000.000 ton Kömür Teslimi ile ilgili sözleşme kapsamında ALMAD tarafından 15.050 ton kömürün sevkiyatının tamamlandığı ve teslimatların gerçekleştiği açıklandı.

Arzum Ev Aletleri (#ARZUM)

Şirketin A.L.F.A Awards'ta Küçük Ev Aletleri kategorisinde yılın Müşteri Markası seçildiği medyada yer aldı.

Bagfaş Bandırma Gübre (#BAGFS)

Borsa tarafından YİP'te işlem yören şirket paylarının bugünden itibaren Alt Pazar'da işlem göreceği açıklandı.

Brisa (#BRISA) & Enerjisa Enerji (#ENJSA)

Şirketlerin Türkiye'de elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonu sayısını artırmayı hedeflediği medyada yer aldı.

Derlüks Yatırım Holding (#DERHL)

Derlüks Yatırım iştiraki bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji'nin Şanlıurfa ve Kayseri'de kurulu toplam kapasitesi 19.374 MWp olan 17 GES'in 23,5 milyon dolar satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

Ditaş Doğan Yedek Parça (#DITAS)

Şirket kayıtlı sermaye tavanının 38 milyon TL'den 100 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildiği ve bugün SPK'ya başvuru yapılacağı açıklandı.

Egeplast Ege Plastik (#EPLAS)

Şirketin üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırım projelerinin teşvik belgesine bağlanması kapsamında yerli makine ve teçhizat listesinde yer alan teçhizatların 229.450 TL tutarında imalinin yapıldığı açıklandı.

Global Yatırım Holding (#GLYHO)

Şirketin %100 bağlı ortaklığı 25 milyon TL sermayeli GYH Danışmanlık'ın kuruluş işlemlerinin tescil edildiği açıklandı.

Gersan Elektrik (#GEREL)

Fildişi Sahilleri'ne şube açılmasına karar verildiği açıklandı.

Gözde Girişim Sermayesi (#GOZDE)

500 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Halkbank (#HALKB)

70 gün vadeli 500 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

İdealist GYO (#IDGYO)

İstanbul Şile'deki arsa üzerinde geliştirilen İdealist Cadde Projesine ait 18 adet ticari ünite, 1 adet konut alanının EKGYO aracılığı ile açık artırım usulüyle satışa sunulduğu açıklandı.

İş Bankası (ISCTR)

151 gün vadeli 1 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.

İzmir Fırça Sanayi (#IZFAS)

Şirketin % 51 oranında bağlı ortaklığı İzmir Rulo Sanayi'nin sermayesinin %15'ine karşılık gelen 150.000 adet hissenin 1 milyon TL'ye satın alındığı açıklandı.

Karsan (#KARSN)

 Şirketin ürün çeşitlendirme kapsamında planladığı yatırım için yapılan Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunun onaylandığı açıklandı.

Koç Holding (#KCHOL)

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanının özelleştirilmesi ihalesi kapsamında açık artırma sonucunda şirketin bağlı ortaklığı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm'in verdiği 2,5 milyar TL'lik teklifin en yüksek teklif olduğu açıklandı.

Kontrolmatik (#KONTR)

Şirket ile yabancı bir müşterisi arasında Irak Kalar Çelik Fabrikası 132/33 kV 2x50 MVA trafo merkezi yapımı işi için toplam bedeli 4,2 milyon dolar tutarında Yurt Dışı Satış Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Marmaris Altınyunus (#MAALT)

Şirketin Divan Talya Oteli'nin yeniden yapım süreci kapsamında yapılan ÇED başvurusunda ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği açıklandı.

Osmanlı Yatırım (#OSMEN)

Şirketin aracılık yüklenimi suretiyle halka arza aracılık faaliyetinde bulunma başvurusunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Oyak Çİmento (#OYAKC)

500 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

QUA Granite (#QUAGR)

363 gün vadeli 75 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Peker GYO (#PEKGY)

Şirketin Almanya'da arsa edinmek üzere kurulmuş ancak henüz aktif olarak faaliyet göstermeyen Blue Stone Investment GMBH şirketinin paylarının tamamını 1,8 milyon euroya Peker Holding GMB'dan devralındığı açıklandı.

Türk İlaç (#TRILC)

Hemofiltrasyon solüsyon ürünlerinin için yurt dışı ve yurt içi satış dağıtımlarını yapmak üzere TMP Ekstrakorporeal ike 14,3 milyon TL tutarlı 410.000 Torba Satış Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Senkron Güvenlik (#SNKRN)

Şirketin sermayesinin tamamına sahip olduğu Senkron Bina Teknolojileri'ni devralması suretiyle gerçekleştireceği kolaylaştırılmış usulde birleşme işleminin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Ulusoy Un (#ULUUN)

- Mediterra Capital Partners ile Söke Un paylarının şirket tarafından satın alınmasına dair görüşmeler kapsamında işlemin gerçekleşeceği fiyatın 139 - 160 milyon TL aralığı olarak tespit edildiği, görüşmelerin 30 Kasım'a kadar sonuçlandırılmasının planlandığı açıklandı.

Vakıf Finansal Kiralama (#VAKFN)

Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun tamamının finansal kiralama işlemlerinin finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

Arsan Tekstil (#ARSAN)

Yönetim Kurulu Başkanı Alişan Arıkan tarafından 4,12 TL fiyattan 933 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %6,67'ye yükseldi.

 

Yorumlar