Borsa Şirketlerinden gündeme yansıyan önemli haber başlıkları

Yatırımcıların dikkatle takip ettiği şirketlerde yaşanan son gelişmeler önemli haber başlıkları.

Arzum Ev Aletleri (#ARZUM)

250 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında Borsa ve SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Bera Holding (#BERA)

Şirketin, Romanya'daki % 90,70 oranında pay sahibi olduğu SC Rulmenti'nin %100 bağlı ortaklığı Anadolu Rulman paylarının 61.500 adedinin 34,4 milyon TL'ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

Emlak Konut GYO (#EKGYO)

Evora Denizli Projesinde 3 bloğun Kısmi Geçici Kabul Tutanağının yapıldığı açıklandı. İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. oturumunun yapıldığı ve 14 şirketin oturuma katıldığı açıklandı.

Girişim Elektrik (#GESAN)

Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji'nin Cezayir'li GISB Enerji ile Cezayir sınırları için bayilik ve ortak üretim anlaşması imzaladığı, 2,0 milyon değerinde sipariş aldığı açıklandı.
Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji'nin Ankara'da yer alan şirketin üretim tesisleri içerisinde gerçekleştirdiği yatırımlar ile 66kV gerilim seviyesi 31.5 MVA güç seviyesine kadar Dağıtım ve Güç Transformatörü imalatına başladığı açıklandı.

İnfo Yatırım (#INFO)

91 gün vadeli 50 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

İhlas Holding (#IHLAS)

Şirketin 2 milyon euro tutarında olması öngörülen Karton Ambalaj Kutu Üretim Tesisi yatırımı yapmaya başlanılmasına karar verildiği ve ambalaj ve baskı işleri Küçükçekmece'ye şube açılmasına karar verildiği açıklandı.

Kütahya Şeker (#KTSKR)

VBTS kapsamında şirket paylarına 25 Ekim'e kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

MMC Sanayi ve Ticaret (#MMCAS)

1 yatırımcı tarafından 2021 yılında alınan bir yönetim kurulu kararının iptali istemiyle dava açıldığı, davanın 23 Aralık'ta yapılacağı açıklandı. 1 yatırımcı tarafından açılan 2021 yılında alınan bir yönetim kurulu kararının iptali istemiyle açılan davanın reddedildiği açıklandı.

Orçay Ortaköy Çay (#ORCAY)

Şirketin Tirebolu Gıda ile 1.000 Ton'luk çuvallı kuruçay satışı için 22,5 milyon dolarlık sözleşme imzalandığı açıklandı.

QNB Finansbank (#QNBFB)

189 gün vadeli 349 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Politeknik Metal  Sanayi (#POLTK)

Şirket ana ortağı Coventya Beteiligungs GMBH'nin %100 oranında ortağı olan Coventya Holding SAS'ın paylarını satın alan Element Solutions tarafından şirketin yönetim kontrolünün dolaylı olarak elde edilmesi sonucu, Element Solutions ortaya çıkan pay alım teklifinin muafiyeti için yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

RTA Laboratuvarları (#RTALB)

Devlet Malzeme Ofisi ile Covid - 19 tanı kitinin temini hususunda yapılan Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması kapsamında 1.500.000 adet ürün siparişinin teslimatının tamamlandığı açıklandı. Tekirdağ Çorlu'daki 10.459 m 2 'lik fabrika binası ve arsasının 14,1 milyon TL'ye satılmasına karar verildiği açıklandı.

Turkcell (#TCELL)

Şirketin bağlı ortaklığı Turktell Bilişim'in sahip olduğu ve sermayesi 5 milyon TL olan Atmosware Teknoloji'nin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.


Türk Hava Yolları (#THYAO)

Şirketin kargo biriminin iştirak modeli ile kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme yöntemi ile bölünerek THY Kargo'ya devredilmesine yönelik kısmi bölünme işleminin 31.12.2020 finansalları ile gerçekleştirileceğinin açıklanması sonrasında kısmi bölünme işleminin 30.06.2021 finansalları ile yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#Sönmez Pamuklu (#SONME)

Şirketin sermayesinde %7,30 oranında iştiraki bulunan SNPAM'da sahibi olduğu 5.831.506 adet paylardan Borsada işlem görmeyen 1.323.000 adet kısmının 13,76 TL fiyat ile Borsa dışından satılmasına karar verildiği açıklandı. Şirketin sermayesinde %7,43 oranında iştiraki bulunan SONME'nin sahibi olduğu 4.163.031 adet paylardan Borsada işlem görmeyen 516.000 adet kısmının 36,69 TL fiyat ile Borsa dışından satılmasına karar verildiği açıklandı.

VBT Yazılım (#VBTYZ)

Şirketin Özel Bir Banka ile 3 yıl süreli 1,6 milyon dolar tutarlı BMC File-Aid, Strobe, Expediter Ürünleri Yazılım Bakım Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

Vakıf Finansal Kiralama (#VAKFN)

 Sermaye artırımı için aracı kurum ile sözleşme imzalandığı açıklandı.

Etiketler
Yorumlar