Borsa şirketlerinden gündeme gelen önemli haberler

Hisseleri borsada işlem gören şirketlerde yaşanan son gelişmeler, alınan kararlar ve önemli faaliyetleri.

Akdeniz Yatırım Holding (#AKYHO)

Şirketin %100 bağlı ortaklığı Salda Tarım tarafından 77.314 m 2 'lik tarlanın 2,6 milyon TL'ye satın alındığı açıklandı.


Anadolu Sigorta (#ANSGR)

Fitch tarafından şirketin kredi notları ve görünümü teyit edildi.

Arçelik (#ARCLK)

Rekabet Kurulu tarafından şirketin de aralarında bulunduğu 6 beyaz eşya ve elektronik şirketine soruşturma açıldı.

Aselsan (#ASELS)

Şirket ile finans alanında faaliyet gösteren yurtiçi kuruluşlar arasında finansal teknolojiler alanında 129,7 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığı, teslimatların 2021 - 2026 yılları arasında yapılacağı açıklandı.

Biotrend Enerji (#BIOEN)

Borsa tarafından şirket paylarına 27 Ekim'e kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.

Euro Yatırım Holding (#EUHOL)

Ege Sigorta'nın Güvence Hesabı'ndan tekrar geri alınmak üzere görüşmelere başlandığının açıklanması kapsamında, görüşmelerin devam ettiği açıklandı.

Fort Otosan (#FROTO)

Şirket tarafından yeni yatırım programına yönelik aldığı teşvik paketinin detaylarının açılması kapsamında, 2026'ya kadar yapacağı 20,5 milyar TL yatırım için sağlanan teşvikler arasında için kurumlar vergisi indirimi, KDV ve gümrük vergisi istisnaları, çalışanlar için sosyal güvenlik ve gelir vergisi desteği ve enerji teşviklerinin yer aldığı açıklandı.

Gedik Yatırım (#GEDIK)

Eskişehir şubesinin adresinin değiştiği açıklandı.

Garanti Faktoring (#GARFA) 

Borsa tarafından şirket paylarına 27 Ekim'e kadar emir değiştirme tedbiri ve emir tipi kısıtlaması tedbirleri getirildi.

İnfo Yatırım (#INFO)

91 gün vadeli 82,8 milyon TL tutarlarındaki bono ihracı kapsamında talepler bugün toplanacak.

İş Bankası (#ISCTR)

151 gün vadeli 1 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.

İttifak Holding (#ITTFH)

Şirket bağlı ortaklığı Selet Entegre Mülkiyetindeki Konya Karatay'da bulunan ve Burganbank ile 2019 yılında düzenlenen 9,3 milyon TL kredi ana para borcuna ilişkin vefa sözleşmesine konu arsanın, Saraç Tarım'a 12,1 milyon TL'ye satıldığı, satış sonucunda 4,1 milyon TL kar elde edildiği açıklandı.

İnveo Yatırım Holding (#INVEO)

300 milyon TL sermaye ile kurulacak Yatırım Bankası kapsamında yapılan başvurunun BDDK tarafından onaylandığı açıklandı. Sermaye artırımından elde edilecek fonun 7,1 milyon TL'sinin işletme sermayesi ihtiyacında, 5,2 milyon TL'sinin teknoloji şirketi kurulmasında, 116,1 milyon TL'sinin yatırım bankası kurulmasında, 3,1 milyon TL'sinin ise mevcut yatırımlarda yapılacak sermaye artırımlarının finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

Kartal Yenilenebilir Enerji (#KARYE)

İstanbul Portföy Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na 11,2 milyon TL bedel karşılığında yatırım yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Koza Altın (#KOZAL)

Şirket tarafından yapılması planlanan Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. kapasite artırımı projesine ilişkin olarak Bakanlık tarafından verilen ÇED olumlu Kararı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için davacılar tarafından Bakanlık aleyhine dava açıldığı belirtildi.

Margün Enerji (#MAREN)

 Şirket payları Borsa'da 30 Eylül'de işlem görmeye başlayacak.

Nigbaş Niğde Beton (#NIBAS)

Niğde Bor'da prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika binası inşaatı işine yönelik işverenden 650.000 TL tutarında sipariş alındığı açıklandı.

Otokar (#OTKAR)

Şirketim yeni ihracatını Ukrayna'nın Vinnitsa şehrine yaptığı medyada yer aldı.

Serve Kırtasiye Hizmetleri (#SERVE)

Şirketin Pana Yapım ve Ömer Lütfü Lekesiz'den vadesi geçmiş alacağının tahsili için toplam 6,8 milyon TL'lik icra takibi başlatıldığı açıklandı. Şirketin Kuvva Gıda ile birleşme işlemlerinin tamamlanmasının ardından unvan değişikliği sürecinin başlayacağı açıklandı.

Ulusoy Un (#ULUUN)

WFP tarafından açılan Buğday Unu ihalesine şirketin verdiği 4,9 milyon dolarlık teklifin şirket uhdesinde kalan miktarın Ekim ayında teslim edileceği açıklandı.

Verusatürk Girişim sermayesi (#VERTU)

Şirketin %25 iştiraki Golive Yazılım'ın halka arz işlemleri kapsamında Şirket Esas Sözleşmesi'nin SPK'nın mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesine yönelik ön izin başvurusunun 31.12.2021 tarihli yılsonu konsolide finansal tablolara göre güncellenmesine karar verildiği açıklandı.

Etiketler
Yorumlar