Borsa şirketlerinden gündem yansıyan haberler

Borsa şirketlerinde yaşanan gelişmeler, atılan imzalar verilen kararlar. 19 Kasım 2021 borsa şirket haberleri.

Aksu Enerji (#AKSUE)

VBTS kapsamında şirket paylarına 17 Aralık'a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri getirildi.

Alarko Holding (#ALARK)  & Alarko GYO (#ALGYO)

Şirketlerin Moskova'daki %50 payına sahip olduğu Mosalarko OJSC şirketindeki payların tamamının değerleme sonucunda çıkacak rapora göre satılması konusunda görüşmelere başlanmasına karar verildiği açıklandı.

Arsan Tekstil (#ARSAN)

Şirketin %27,50 iştiraki Akedaş Elektrik Dağıtım'ın kullanacağı 60 milyon TL'lik banka kredisine 16,5 milyon TL, şirketin %27,50 iştiraki Akedaş Elektrik Perakende'nin kullanacağı 30 milyon TL'lik banka kredisine 8,3 milyon TL'lik kefalet verilmesine karar verildiği açıklandı.

Akfen GYO (#AKFGY)

Aracı kurumu ile Likidite Sağlayıcılık Sözleşmesinin sona erdiği açıklandı. 1 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

ATP Bilgisayar (#ATATP)

Halka arzdan elde edilen fonun 1,3 milyon TL'sinin Ar - Ge yatırımların ölçeğinin artırılması ve aktif projelerin hızlandırılmasında, 18,3 milyon TL'sinin ATP Zenia markasının global pazarlarda açılım yapısının planlar doğrultusunda oluşturulmasında, 6,3 milyon TL'sinin şirketin Tradesoft China IT şirketinin %51'in alımının borcunun ödenmesinde, 5,32 milyon TL'sinin ise işletme sermayesi güçlendirilmesinde kullanıldığı açıklandı.

Biotrend Enerji (#BIOEN)

Şirketin iştiraki olan Maven Tarım tarafından, Sivas'ta bulunan ve mülkiyeti Maven Tarım'a ait olan 54.000 m 2 'lik arazi üzerinde cam sera yatırımına karar verildiği açıklandı.

Cemas Döküm (#CEMAS)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 26,6 milyon TL'sinin bağlı ortaklığın finansal borç ödemesinde, 17,0 milyon TL'sinin bağlı ortaklık yatırım avans ödemesinde, 14,3 milyon TL'sinin ise yatırım harcamalarında kullanıldığı açıklandı.

Ford Otosan (FROTO)

Şirketin LaserSonix Q projesinin Henry Ford Teknoloji Ödülü'nü kazandığı açıklandı.

Frigo Pak Gıda (#FRIGO)

2021-2022 sezonunda üretilip 2022 yılında sevk edilmesi planlanan 20,8 milyon euro tutarında ihracat sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Garanti BBVA (#GARAN)

BBVA tarafından BBVA mülkiyetinde bulunmayan paylarının tamamı için 12,20 TL fiyattan gönüllü pay alım teklifinde bulunmak üzere SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Gedik Yatırım (#GEDIK) & İnveo Yatırım Holding (#INVEO)

Şirketlerin bağlı ortaklığı HiVC GSYO'nun sermayesinin 25 milyon TL'den TL'dan 37,9 milyon TL'ye yükseltilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı.

Gen İlaç (#GENIL)

Şirket ile Onko İlaç arasında, nörolojik hematolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve şirket tarafından ithal edilen Genivig adlı ilacın Onko İlaç aracılığıyla Türkiye genelindeki eczanelere satılması konusunda sözleşme imzalandığı açıklandı.

İttifak Holding (#ITTFH)

Şirket ile SKBNK arasında 2019'da imzalanan 8,5 milyon TL tutarındaki Vefa Hakkı Tesisi Protokolünün süresinin 30 Kasım'a uzatıldığı açıklandı.

Konya Kağıt (#KONKA)

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

Katmerciler (#KATMR)

Şirketin Afrika ülkesi kaynaklı 9,8 milyon tutarında Araç Üstü Ekipman siparişi aldığı ve teslimatların 2022 yılında tamamlanacağı açıklandı.

Kaplamin Ambalaj (#KAPLM)

Şirketin bünyesinde bulunan dijital baskı işletmesinin tamamının bir kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirket'in %100 bağlı ortaklığı olarak ve yeni kurulacak Prigo Dijital Baskı. unvanlı bir anonim şirkete devredilmesi suretiyle gerçekleştirilecek iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme işlemi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

Mobiltel  (#MOBTL)

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

Mia Teknoloji (#MIATK)

Şirket payları 22 Kasım'da Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

Orçay Ortaköy Çay (#ORCAY)

Şirket ortakları, Ahmet Erdoğan'ın: 500.000 adet B tipi payı, Mehmet Erdoğan'ın: 500.000 adet B tipi payı, Fatih Erdoğan'ın 500.000 adet B tipi payının kayıt altına alınarak satışa hazır hale getirildiği açıklandı.

Osmanlı Yatırım (#OSMEN)

540 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Türk Pryzmian Kablo (#PRKAB)

VBTS kapsamında şirket paylarına 17 Aralık'a kadar brüt takas tedbiri getirildi.

TETAMET GIDA (TETMT)

VBTS kapsamında şirket paylarına 17 Aralık'a kadar emir paketi tedbiri getirildi.

Türk Hava Yolları (#THYAO)

Şirketin kargo biriminin tüm malvarlığı ve operasyonunun bir kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirket'in %100 bağlı ortaklığı olan THY Hava Kargo Taşımacılığı unvanlı şirkete devredilmesi suretiyle gerçekleştirilecek iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme işlemi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Say Yenilenebilir Enerji (#SAYAS) 

Şirketin Çin'deki FFY şirketinin onaylı tedarikçi listesine girdiği ve rüzgar türbin kulesi iç aksamlarına ilişkin toplam 1,2 milyon euro tutarında teklifin verildiği açıklandı.

Söktaş Tekstil (#SKTAS)

120 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı. °
 

Arçelik (#ARCLK) 

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 186.576 adet pay 39,96 - 40,30 TL fiyat aralığından geri alındı.

Burçelik (#BURCE) 

Mehmet Ali Demirel tarafından 7.304 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,02'ye yükseldi.

 Gentaş Dekoratif (#GENTS) 

Tahsin Kahraman tarafından 3,50 TL fiyattan 24.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,05'e yükseldi.

 Sabancı Holding (#SAHOL) 

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 400.000 adet pay 13,82 - 13,98 TL fiyat aralığından geri alındı.

VBT Yazılım (#VBTYZ) 

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 95.500 adet pay 19,85 - 20,18 TL fiyat aralığından geri alındı.

Anel Elektrik (#ANELE) 

Şirket sermayesinin 200 milyon TL'den %32,5 oranında bedelli olarak 65 milyon TL nakden artışla 265 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 181.109 adet pay Borsa Birincil Piyasa'da satılarak sermaye artırımı tamamlandı.

Bagfaş Bandırma Gübre (#BAGFS) 

Şirket sermayesinin 45 milyon TL'den %200 oranında bedelli olarak 90 milyon TL nakden artışla 135 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Frigo Pak Gıda (#FRIGO)

Şirket sermayesinin 11,1 milyon TL'den %850 oranında bedelli olarak 94,3 milyon TL ve %152,25 oranında bedelsiz olarak 16,9 milyon TL artışla 122,4 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 239.569 adet pay 22 - 23 Kasım'da Borsa Birincil Piyasa'da satılacak.

Etiketler
Yorumlar