Borsa şirketlerinde yaşanan son gelişmeler, önemli haber başlıkları

07 Eylül 2021 borsa şirketlerinden gündeme yansıyan haberler, yaşanan son gelişmeler.

İş Bankası (ISCTR): 

Yönetim Kurulu tarafından, 5 milyar TL nominal değere kadar, ilgili mevzuat uyarınca ilave ana sermaye ve katkı sermaye hesaplamasına dahil edilmesi için gereken şartları haiz, yurt içinde, TL cinsinden farklı tutar, vade ve faizlerde, tertipler halinde borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verilmiş, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle yapılacak söz konusu ihraçlar ile ilgili tüm koşulların belirlenmesi ve ilgili merciler nezdindeki işlemlerin yerine getirilmesi konularında Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

Ek olarak, yurt içinde 30 milyar TL nominal değere kadar farklı tür ve vadelerde Türk Lirası cinsinden borçlanma aracı ve 3 milyar TL nominal değere kadar farklı tür ve vadelerde TL cinsinden yapılandırılmış borçlanma aracı ihraç edilmesine oybirliğiyle karar verilmiş olup, söz konusu ihraçların halka arz edilerek ve/veya halka arz edilmeksizin gerçekleştirilmesi ve SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli bütün işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.

Otokar (OTKAR): 

5 Ağustos 2021 tarihinde en iyi teklifin verildiğinin açıklandığı İETT Genel Müdürlüğü'nün ihalesine ilişkin davet mektubu Şirkete iletilmiş olup; ihale sözleşmesi yasal süresi olan 10 gün içerisinde imzalanacaktır. Söz konusu ihale ile ilgili teslimatların partiler halinde 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. İhale bedeli yaklaşık 606mn TL'dir.

Tüpraş (TUPRS): 

Tüpraş'ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, Türkiye'nin ilk çift yakıtlı, EuroDual hibrit lokomotiflerini teslim almaya başladı. İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile 2019'da imzaladığı anlaşma çerçevesinde teslim alınmaya başlanan lokomotifler, çift yakıtlı, dizel ya da elektrikli olarak çalışabilme özelliğine sahip bulunuyor. (Kaynak: AA)

 

ARD Bilişim (ARDYZ): 

Şirket, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü tarafından teknik yeterlilik, kalite, teslimat performansı ve satış sonrası hizmetler alanlarında yapılan denetim sonucunda gerekli yeterliliğe ulaşarak, "Ar-Ge, Tasarım ve Yazılım" kapsamında "Onaylı Tedarikçi Belgesi" almıştır.

Döktaş Dökümcülük (DOKTA): 

Şirket, Orhangazi Demir Döküm tesislerinde katma değerli işlenmiş döküm parça kapasitesini artırmak için mevcut işleme tesisi binasına ek yeni bina yatırımı yapma kararı almış, yapı ruhsatı müracaatı ile ilgili doküman ve projeleri 03 Eylül 2021 tarihi itibariyle Orhangazi Belediyesi'ne teslim ederek ruhsat alınması sürecini başlatmıştır. Yapılması hedeflenen yeni işleme tesisi binasının kapalı alanının yaklaşık olarak 18bin m² olması planlanmaktadır.

Gersan Elektrik (GEREL): 

Şirket yönetimi, Şirket ile Kamerun Cumhuriyetinde kurulu Musaac (la mutuelle de santé des acteurs de l'économie) arasında imzalanan 3 adet anahtar teslim hastane inşaatı ile elektrik ve mekanik işi için şube açılmasına yönelik bazı kararlar almıştır. Buna göre, şirketin Kamerun Cumhuriyeti'nde bir şube açılmasına, şube unvanının Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. Kamerun Yaunde Şubesi olmasına, şubeye 10mn Orta Afrika CFA Frangı (yaklaşık 15bin EUR) sermaye tahsis edilmesine ve şubenin iştigal konusunun, hastane inşaatı işi kapsamında kaba-ince inşaat işleri ile elektrik ve mekanik işleri ile iştigal etmesine karar verilmiştir.

Kalekim (KLKIM):

 Şirketce tescil işlemleri yapılan "Visuelle" markası adı altında, dekoratif boya/sıva/kaplama ve mimari-işçilik hizmeti sunulacaktır. Yeni markaya yönelik lansman 15.09.2021 tarihinde yapılacaktır.

Kütahya Şeker (KTSKR): 

Şirket ile Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) arasında 25.05.2021 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin Resmi Arabuluculuk aşamasında devam ettiğine ilişkin 03.08.2021 tarihinde açıklama yapılmıştı. Geçen süre zarfında Resmi Arabuluculuk aşamasında yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanamamıştır. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Resmi Arabulucu Raporu 03.09.2021 tarihinde şirkete tebliğ edilmiştir. KTSKR hisseleri dün %9,1 düşüş kaydetmiştir.

Etiketler
Yorumlar