Borsa şirketleri günlük haber başlıkları

Borsa şirketleri günlük gelişmelerden derlenen önemli haber başlıkları.

Arçelik (ARCLK):

 07.09.2021 tarihinde 31,92 TL - 32,22 TL fiyat aralığından (ortalama 32,0607 TL) 1,4mn adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 13,1mn adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,9457) Dün BİST-100 %1,35 değer kaybetmesine rağmen, ARCLK hisseleri %0,06 yükseliş kaydetmiştir.

Doğuş GYO (DGGYO): 

Şirket portföyünde yer alan Doğuş Center Etiler gayrimenkulünde, kiracı olarak bulunan Getir Perakende Lojistik A.Ş.'nin ("Getir") talebi üzerine, tapunun İstanbul ili, Beşiktaş ilçesi, Bebek Mahallesinde bulunan 47 bağımsız bölümün tamamının satışı hususunda Getir ile görüşmelere başlanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Akdeniz Yatırım Holding (#AKYHO)

VBTS kapsamında şirket paylarına 22 Eylül'e kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

 Derlüks Yatırım Holding (#DERHL)

o Şirket iştiraki Toprak Yenilebilir Enerji'nin gelişmesi ve büyümesi kapsamında, şirket iştirakine bağlı yeni ortaklıklar kurulmasına karar verildiği ve sermayesi 500.000 TL olan Azur 1 Yenilebilir Enerji ve Azur 11 Yenilebilir Enerji şirketlerinin kurulduğu açıklandı. Şirketin %51 oranında bağlı ortaklığı Havana Motorlu Araçlar'ın sermayesinin 20 milyon TL'den 100.000 TL'ye indirilmesine, şirket iştiraki Toprak Yenilenebilir Enerji'nin sermayesinin 10 milyon TL'den 32,5 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

Doğan Holdingi (#DOHOL)

Şirketin %100 bağlı ortaklığı M Investment 1 LLC.'nin sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere 750.000 dolar artırılarak 17,7 milyon dolara yükseltilmesinde yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına karar verildiği açıklandı.

Logo Yazılım (#LOGO)

Şirketin %100'üne sahip olduğu Logo Elektronik'i tüm aktif ve pasifleriyle bir kül halinde devralmasına ve devir suretiyle LOGO çatısı altında birleşmelerine yönelik işlemlere başlanılmasın karar verildiği açıklandı.

 

Taç Tarım Ürünleri (#TACTR)

Şirket kayıtlı sermaye tavanının 15 milyon TL'den 35 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı. Şirketin ana faaliyet konusunun değiştirilmesi ve önemli nitelikteki işlem sayılması nedeniyle oluşan ayrılma hakkı kullanım fiyatının 24,68 olarak belirlendiği açıklandı.


Tav Havalimanları (#TAVHL)

2021 yılı Ağustos ayında şirketin işlettiği 5 havalimanın yolcu sayısı iç hatlarda %64 artarak 2,4 milyona, dış hatlarda %152 artarak 4,6 milyona, toplamda ise %112 artarak 7,1 milyona yükseldi. Ocak - Ağustos döneminde hizmet verilen yolcu sayısı 2020'nin %74 üstünde gerçekleşti.


Türk İlaç (#TRILC)

Çin'de yerleşik Beijing Instıtute Of Biological firması ile BAE'de yerleşik G42 Pharmaceutical Manufacturing LLC firması tarafından yürütülmekte olan Inaktive Covid - 19 aşısının üretim , satış ve dağıtımı için yürütülmekte olan çalışmalarda, belirlenmiş bölgeler için fill & finish tesis kurulumu anahtar teslim projeleri için başlatılacak olan görüşmeler için Yönetim Kurulu Üyesi'nin yetkilendirildiği açıklandı.

Ulusoy Un (#ULUUN)

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açılan 62,5 milyon TL bedelli Yemlik Arpa ithalat işi ihalesine verilen teklif kapsamında şirket uhdesinde kalan miktarın 15 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında teslim edileceği açıklandı. °

 

Etiketler
Yorumlar