Borsa İstanbul'un yurt dışında yeşillerin yandığı ortamda eşlik etmesi bekleniyor.

Borsa İstanbul haftayı kayıplarla bitirmeye hazırlanırken son işlem gününde bu kayıpları telafi çabasında olacak.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü yüzde 2,57 düşüşle 2390,98 puandan negatif tamamladı.

Yurt dışına yaşanan satışların da etkili olduğu düşüşte Bankacılık endeksi yüzde 1,84 ve holding endeksi yüzde 3,23 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında tek yükselen yüzde 1,77 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 5,26 ile metal ana sanayi oldu.

Günün sonunda oluşan işlem hacmi ise 45,5 milyar lira oldu. 

Satışlarda öne çıkan başlıklarla bakıldığında yurt içinde süper bono & enflasyona endeksli borçlanma aracı haberleri, küreseldeki stagflasyon endişeleri ve ABD ÜFE'sinin beklentilerin üstünde gelmesi sonrası piyasalar baskılandı.

AB Komisyonu, Avrupa Çelik Birliği talebiyle Türkiye'den ithal edilen bazı çelik ürünlerine %8-11 arasında ek vergi getirmesi ile metal ana sanayi sektöründeki satışlar derinleşti.

Yeni gün başlarken yurt dışı piyasalarda dipten dönüş sinyali hakim. ABD borsaları dün karışık seyirle kapanırken,  ABD vadelileri de bu sabah yeşillere tutunuyor.  Asya'da da bu sabah alıcılı bir seyir hakim. 

Borsa İstanbul'da son iki günde yaşanan kâr realizasyonu görünümlü sert satıştan sonra bu sabah daha sakin bir seyirle açılması bekleniyor. 

BİST100 endeksinde 2.385 - 2.340 - 2.280 seviyeleri destek, 2.420 - 2.445 seviyeleri direnç olarak takip edilecek.

Kur tarafından ise yukarı yönlü görüntü korunurken aralık ayından sonra ilk defa dolar/TL'de 15,51 seviyesi görüldü. Euro 16.00 lira üzerinde kalmaya çalışırken altın fiyatlarında yükseliş küçükte olsa dikkat çekiyor. 

Ons altın 1826 doların üzerinde ve gram altın ise 905 liradan el değiştiriyor. 

Petrol fiyatlarında bir yukarı bir aşağı hareket devam ediyor. Dün yüzde 2 civarında kayıplar yaşanırken bu sabah yükseliş dikkat çekiyor. Brent petrol yüzde 1,30 civarında yükselişle 108,5 dolar ve ABD tipi ham petrol fiyatı ise yüzde 1 yükselişle 106 dolardan işlem görüyor. 

 

Etiketler
Yorumlar