Borsa İstanbul'un tüm dikkati Perşembe saat 14:00'deki faiz kararında

Küresel piyasalarda resesyon endişeleri hafiflerken iç piyasalarda gözler TCMB'nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararında olacak....

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını 23 Haziran Perşembe günü 14.00'te açıklayacak. Piyasa beklentisi politika faizinin yüzde 14'te korunması yönünde.

Uzmanlar Merkez Bankası'nın faiz artışına gitmek yerine önümüzdeki günlerde TL'nin kullanımını artırmaya yönelik adımları tercih etmeye devam edeceğini değerlendiriyor.

Merkez Bankalarının başlattığı parasal sıkılaşma hamleleri ile gelen resesyon endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, küresel hisse piyasalarında geçtiğimiz hafta sert satışların yaşandığı görüldü.

Yükselişlerin güç kazanabilmesi açısından yakından izlediğimiz bu seviye üzerinde tutunma sağlanabilirse 2 bin 600 ve devamında tarihi zirvenin bulunduğu 2 bin 684 seviyesine doğru bir fiyatlama yaşanabilir. Ancak son dönemde volatilitenin yüksek seyrettiği endekste 2 bin 562 seviyesi üzerinde bir tutunma sağlanamazsa yükselişlere temkinli yaklaşılması faydalı olacaktır.

Endekste 2 bin 525 ve 22 günlük üssel ortalama (2 bin 515) kısa vadeli destek noktaları olup, devamında 2 bin 480 ve 2 bin 469 seviyeleri kritik olacaktır. Bu seviyeler altında çok daha sert satışlarla karşılaşabiliriz.”