Borsa İstanbul'un haftanın son işlem gününe yatay seyirle başlaması bekleniyor

Piyasalar dünkü karardan sonra haftanın son işlem gününe denge arayışıyla yatay başlıyor.

Merkez Bankası kararını verdi, faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi. Karar genel anlamda sürpriz olmazken indirimin 100 baz puan olması piyasaları negatif etkiledi. TCMB enflasyonun geçici ve arızi nedenlerden kaynaklandığını belirtti. 

Faiz indirimi dolarda sert yükselişe neden olurken, tahvil faizlerinde de yükselişe neden oldu. Türkiye'nin risk primi CDS 411 seviyesinde seyrediyor. Borsadaki tepki ise yüzde 0,43 düşüş yönünde oldu. BİST 100 endeksi günü 1401,46 puandan kapattı. 

Haftanın son işlem günü başlarken piyasalarda daha sakin bir gün görülüyor. ABD endeks vadelilerinde karışık seyir görülürken BİST 100 endeksinde yatay açılış bekleniyor. Merkez Bankasının dünkü kararı ve karar metnindeki ifadeleri bugün de piyasalarda etkili olamaya devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar piyasaların bugün için TL varlıkların daha çok denge bulma çabası sergileyeceğini tahmin ediyor. 

Faiz kararı en büyük etkiyi kur tarafından yaptı. İndirim kararı ile dolar TL tarihin en yüksek seviyesi olan 8,017 TL'yi gördü. Yılın geri kalanında faiz indirimi ihtimalinin devam etmesi ise TL varlıklar açısından zorlu bir döneme işaret ediyor. 

Fed toplantısı sonrasında küresel piyasalardaki havanın pozitif olması BIST-100 endeksinin teknik açıdan ilk hedef olarak gördüğümüz 1420 puan sınırına yaklaşmasını sağlarken PPK toplantısında faiz indirimine gidilmesi ise kazanımların hızlı bir şekilde geri verilerek endeksin 1400 desteğine doğru gerilemesine neden oldu. Bu seviyenin kritik önem taşıdığını  düşünürken aşağı yönlü kırılması halinde 1388 ve 1370 puana doğru bir gevşeme  görebileceğimizi düşünüyoruz. Yukarıda ise 1415-1420  bandı ilk direnç olarak izleniyor.

Etiketler
Yorumlar