Borsa İstanbul'un güne pozitif başlaması bekleniyor.

Yukarı yönlü eğilimini sürdüren BIST-100 endeksi ABD TÜFE verisinden aldığı destek ile direnç bölgesi olarak öne çıkan 4400-4425 puan bandının üzerinde kapanış yapmaya başladı. ABD, Avrupa ve Asya piyasalarında bu sabah itibarıyla görülen seyir içerde de yukarı yönlü başlangıca işaret ediyor.

ABD'de Ekim ayına dair enflasyon verileri beklentilerin ötesinde düşüşe işaret etti. Yıllık manşet enflasyon %8,2'den %7,7'ye, çekirdek enflasyon ise %6,6'dan %6,3 seviyesine geriledi. 

Verilerin beklentilerin ötesinde geri çekilmesi Fed'in sıkı para politikası tonunu aşağı çekebileceğine yönelik algılamalara neden oluyor. Buna paralel faiz artırım hızında azaltım beklentileri ile ABD tahvil faizleri sert geri çekildi. Bu durum da risk iştahında iyileşme sağlarken, bölge borsaları belirgin şekilde yukarı yönlü tepki gösterdi.

Uzmanlar uyarıyor!

Verilerden BIST olumlu etkilense de, son 1,5 aydır endeksin yükselen trendde hareket ettiğini ve görece olumlu performans gösterdiğini belirtelim. Uzmanlar endekste genel olumlu görünümün korunmasını beklemekle birlikte yaşanan belirgin yükselişin ardından olası kâr satışları konusunda yatırımcıların dikkatli olması konusunda uyarıyor. 

Asya alıcılı, ABD yatay 

BIST 100 Endeksi yükselen trendde rekor tazeleme eğilimine devam ediyor. Bu sabah Asya borsaları alıcılı bir seyir izlerken, ABD vadeli endeks kontratları borsalarındaki sert yükselişin ardından yatay bir görünüm sergiliyor.

Pozitif açılış

Endeksin ise güne yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor.  4412 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görülüyor. 4498 tarihi zirve direnç olarak izlenebilir. 4297 desteğinin üzerinde ise kısa vadeli görünüm olumlu.

Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 559 seviyesine düşüş gösterdi.

 QNB Finansinvest

Alış
Satış
Değişim -173.1%
Son Değer 4827.04
En yüksek 5014.57
En düşük 4773.38
Haftalık Değişim -2.7388%
Aylık Değişim -3.0255%
Yıllık Değişim 159.8465%
Etiketler
Yorumlar