Borsa İstanbul'un en ucuz hisseleri açıklandı

2022, 3. çeyrek bilançolarından sonra BİST'in F/K ve PD/DD oranları en düşük olan hisseleri belli oldu...

F/K ve PD/DD oranlarına göre ucuz hisseler belli oldu... 

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerek konulardan biri o hissenin ucuz ya da pahalı olduğudur. Bu konuda fikir almak için bazı rasyolara bakılır. Fiyat/Kazanç (F/K) oranı bunlardan biri. F/K bir hisse senedinin elde ettiği kâra göre fiyatını ölçme amacıyla kullanılan bir değerleme oranıdır. Şirketin hisse fiyatının pay başı kârına bölünmesiyle bulunur. Yani hisse senedinin sağladığı 1 birimlik kazanç için yatırımcıların ödemeye razı oldukları fiyatı ifade eder.

Bu oranın düşük olması ‘ucuz’, yüksek olması ‘pahalı’ olarak yorumlanabilir. Ancak sadece F/K oranına bakarak bu sonucun çıkarılamayacağı unutulmamalı.

Büyüme hikayesi olan, yatırım yapan yüksek F/K’lı bir şirketin hissesinden uzun vadede önemli kazançlar elde edilebilir.

Kesin tahmin zor Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı da bir hissenin ucuz olup olmadığı konusunda fikir verebilen bir diğer gösterge.

Bu oran piyasa değerinin defter değerine bölünmesiyle hesaplanır. Ancak yalnızca PD/DD oranına bakarak hisselerin geleceğini kesin olarak tahmin etmek mümkün değildir. PD/DD oranı yorumlanırken mutlaka ek kriterlerin de göz önüne alınması gerekir. PD/DD oranı yorumlanırken 1 değeri referans değer olarak alınır.(Ekonomim) 

Yani PD/DD yorumu bir şirketin piyasa değeri defter değerine bölündüğünde ortaya çıkan sonucun 1’den büyük ya da küçük olmasına göre yapılır. Oranın 1’den büyük olması şirket hisselerinin finansal performansına kıyasla yüksek fiyattan değerlendiğini ifade eder.

Piyasa Özeti
BIST 100 5.626,49 %1.31
Dolar 23,383 %1.18
Euro 25,153 %0.35
Gram Altın 1.474,46 %0.91
Brent Petrol 74,960 %-0.75
Bitcoin 25.664,80 %0.00