Borsa İstanbul'u banka hisseleri sırtlıyor

Zeynep Aktaş, banka hisselerini yorumladı.

BIST Banka Endeksi’nde 10 hisse bulunuyor. Endeksteki hissenin tamamı yılbaşından bu yana yüzde 36 ila yüzde 320 arasında değer kazandı.

Borsanın son haftalardaki lokomotifi konumunda olan bankacılık hisseleri dün yüzde 8’lik artış kaydetti. Böylece son 2 ayda bankacılık hisselerindeki artış yüzde 05 eylül itibariyle 108’e ulaştı.

BIST Banka endeksi yılbaşından bu yana yüzde 127 oranında yükseldi. Sektör hisselerinin son bir aydaki ortalama getirisi yüzde 64 seviyesinde. Sektörde işlem gören 10 hissenin tamamı yılbaşından bu yana prim yaptı.

Yılbaşından bu yana BIST Banka Endeksi’ne dahil hisselerden en fazla kazandıran yüzde 320,79 ile Şekerbank oldu. Şekerbank, yılbaşından bu yana
en düşük 1 lira ve en yüksek 4 lirayı
gördü.

Banka sektöründe yılbaşından bu yana en fazla kazandıran ikinci hisse TSKB. Hisse yıl içinde en düşük 1 liraya kadar inerken en yüksek gördüğü fiyat ise 6 lira oldu. Hissenin geçtiğimiz cuma günü son işlem fiyatı ise 5,96 TL’den gerçekleşti. Yılbaşından bu yana değer artışı yüzde 313,19’u buldu.

En fazla değer artışı gözlenen üçüncü hisse İş Bankası (C). Yılbaşından bu yana en düşük 3 lira ve en yüksek 9 lirayı test etti. Son kapanışı da 8,84 TL oldu. Yılbaşından bu yana gerçekleşen prim ise yüzde 183,11 seviyesinde.

Mevcut primlere bakıldığında 6 bankanın yüzde 100’ün üzerinde getiri sağladığı görülmekte. Bu bankaların listesi şöyle: Şekerbank, TSKB, İş Bankası (C), Yapı Kredi Bankası, Vakıflar Bankası ve Garanti Bankası.

Borsada işlem gören hisseler içerisinde banka endeksi üzerinde dört hissenin ağırlığı yüksek. Akbank, İş Bankası (C), Garanti Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası günlük hareketleri ile hem bankacılık endeksini hem de BIST 100 Endeksi’ni etkilemekte.

Defter değeri

Bankalar yılbaşından bu yana ortalama yüzde 127 oranında değer kazanmalarına rağmen 10 bankadan yedisi defter değerinin altında işlem görüyor. Yani bu yedi şirketin güncel piyasa değeri mevcut özkaynaklarının altında bulunuyor. Defter değerinin altında işlem gören banka hisseleri şunlar: Akbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası (C), Vakıflar Bankası, Albaraka Türk, Garanti Bankası. (Zeynep Aktaş/Milliyet)