Borsa İstanbul'da yataya yakan pozitif açılış bekleniyor.

Küresel piyasalarda düşük risk iştahı yerini tepki alımlarına bırakmış durumda. İçerde ise bugün konsolide bilançolarda son gün. Dolar kuru 15,15 liraya giderken, altın hafif artıda petrolde ise düşüş devam ediyor.

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve haftanın ilk işlem gününü %0.28 artışla, 2,465 puandan kapattı.

Yurtdışı vadeli endekslerde tepki alımları

Artan küresel resesyon endişelerinin emtialara satış getirerek tahvillere alım getirmesi bu sabah piyasalara kısmı rahatlamaya neden olmuş gözüküyor. Dün %3,20'lere çıkan ABD on yıllık tahvil faizi %3 civarına kadar gerilerken, günü %3,2 oranında düşüşle kapatan S&P500 endeksi bu sabah vadelide yaklaşık %0,6 oranında yükselişte.  Euro STOXX 50 vadelisinde ise %0,3 civarında yükseliş gözleniyor. Asya tarafında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki kayıplar %0,7'ye kadar geriledi.

Borsada yön yukarı

Küresel borsalarda bu sabah gözlenen hareketlere bağlı olarak BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bilanço döneminin sonuna yaklaşırken, şirketlerin artan maliyetlere karşın karlılıklarını artırdıkları ve marjlarını korudukları gözlendi. Bu da enflasyonist ortamda hisse piyasalarına olan talebi bir kat daha artıyor ki BIST100 endeksi yurtdışındaki çalkantıya karşın dirençli bir görüntü sergileyerek pozitif ayrıştı.

Dolar/TL'nin de 15 seviyesinin üzerine çıkması da endeks için hafif olumlu. Bu kapsamda, endeks 2.482 ara direncinin üzerine çıkarak 2.500 seviyesine doğru hareket edebilir. Diğer yandan, yurtdışındaki kırılgan görüntüye bağlı olarak bu seviyenin şu aşamada aşılması beklenmiyor. 

Etiketler
Yorumlar