Borsa İstanbul'da şirketlerde hisse geri alımları devam ediyor.

Çok sayıda şirketin hisse geri alımı devam ediyor. Yabancıların çıkışı, doların artışı ve enflasyonun hızla tırmanması borsaya kote şirketleri pula çevirdi. Patronlar şirketlerinin değerini korumak ve alternatif yatırımlara imza atmak üzere kendi hisselerine yöneldi.

Borsa İstanbul'da yabancı çıkışı devam ederken, dev şirketler özellikle dolar bazında ucuzlayan kendi hisselerine dönüş yaptı. Açıkladıkları geri alım programlarıyla önemli oranda alımlarla kendi hisselerini yatırımlarına ekliyorlar. 

Hisse fiyatlarındaki düşük değerle birlikte şirketler 10 milyar lirayı bulan hisse geri alımı yaptı.

Rahim AK'ın Habertürk'teki haberine göre şirketler 22,8 milyarlık sermayelerinin yüzde 0,52'sine denk gelen 121 milyon adet hisseyi geri almış. 

Sermayesine oranla en büyük geri alımı ise son 1 yılda Arçelik yaptı. Arçelik 765 milyon lira olan sermayesinin yüzde 10'una denk gelen 67.3 milyonluk nominal payını geri aldı. Tutar olarak bu pay bugünkü hisse değeri ile yaklaşık 5 milyar liraya denk geliyor.

Sermayesine oranla en büyük geri alımı ise Qua Granit yaptı. Şirket daha önce halka açtığı sermayesinin yaklaşık yüzde 21'ini geri aldı. Sabancı Holding, Şişecam, BİM, Doğan Holding ve Koç Holding'in yüklü geri alımları da dikkat çekti.

Kaynak : Rahim AK - Habertürk 

Etiketler
Yorumlar