Borsa İstanbul'da sıkışma artarken endekste yatay açılış bekleniyor

Küresel piyasalarda düşen risk iştahına paralel Borsa İstanbul'da yön arayışına girmiş durumda. Endeks geçen haftayı yüksek kayıpla tamamladıktan sonra yeni hafta başladığı yatay seyirle işlemlere devam ediyor.

Piyasalar iki günlük yatay ve sıkışık seyirden sonra 1.434,43 puanda bulunuyor. Temmuz ve Ağustos aylarında sergilenen olumlu hava eylülle birlikte bozulmuş durumda. Uzmanlar teknik olarak endeksin henüz net olarak bozulmadığını belirtse de 1430 -1445 aralığındaki hareketin görünümü zayıflattığında birleşiyor. 

Dünü yüzde 0,27 oranında düşüşle tamamlayan endeks yeni güne daha olumlu bir görüntü ile başlaması bekleniyor. 

Yaklaşan Fed toplantısı öncesinde tamamen yurt dışı piyasalara paralel hareket eden TL varlıklar küresel koşullar doğrultusunda yön arayışını sürdürüyor. Dolar/TL güne 8,4383 lira seviyesinden başlıyor. Euro 9,9691 TL, ons altın ise 1803,24 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Ons altındaki bu fiyat sonrası gram altın tarafında ise 489,268 liralık bir fiyat oluşumu mevcut. 

ABD, TÜFE verisi öncesinde gün içi dip seviyeyi gören BIST-100 endeksi, verinin hemen ardından gün içi zirve seviyeyi test etse de kazanımlarını geri vererek günü bir kez daha eksi bölgede tamamladı. 

ABD endeksleri dün kayıplarla günü tamamlarken endeks vadelileri bu sabah yeşil görüntü veriyor. Asya piyasalarında ise bu sabah itibarıyla bir miktar kırmızılar hakim. 

Bu verilerle BİST 100 endeksinde çarşamba işlemlerinin hafif alıcılı açılış yapması bekleniyor. 

Uzmanlar 22 Eylül'de sonuçlanacak olan Fed toplantısı ve 23 Eylüldeki Merkez Bankası faiz kararı öncesinde son günlerde oluşan tablodan farklı bir görünüm oluşmasını beklemiyor.

Piyasalarda yüksek volatilite eşliğinde varlık fiyatlarının denge bulmakta zorlanacağı tahmin ediliyor. 

Güne bakıldığında ise TCMB, yabancı para cinsinden yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti.

Çin'de yeni inşaat başlangıçları 8 aydır ilk kez düşüş gösterdi.  Ocak-Ağustos döneminde inşaat başlangıçları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı. Yılın ilk 7 ayında yüzde 0,9 düşüş yaşanmıştı.


Gündem de ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklayacağı bütçe rakamları, Euro Bölgesinden sanayi üretimi ve İşgücü Maliyet Endeksi, New York Fed İmalat Endeksi ve Sanayi üretimi öne çıkıyor. 

Etiketler
Yorumlar