Borsa İstanbul'da sert düşüş

Günlerdir rekor serisiyle yükseliş yaşayan borsada bugün dalgalı seyir sonrası kayıplar yüzde 5'i aşınca devre kesiciyle işlemlere ara verildi.

Borsa İstanbul'da devre kesici ile işlemler kesildi. BİST 100 endeksi güne rekorla başlarken gün içinde oldukça volatil bir seyir izledi. 

Günün ikinci yarısında hızlanan satışlar sonrası endeksteki kayıp yüzde 5,04 oldu. Sert düşüş sonrası devre kesici devreye girdi. Çok sayıda hissede taban fiyatlar görülürken bankacılık endeksi yüzde 5,59 kayıp yaşadı. 

Devre kesici sonrası Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada "Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur" ifadeleri kullanıldı. 

Daha sonra yapılan açıklamada işlemlerin bugün itibariyle bittiği ve saat 18'de kapanış seansıyla günün tamamlanacağı belirtildi. 

İşte o açıklama: 

"İşlemler Pay Piyasasında saat 18:00'de kapanış seansı ile VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08'de yeniden başlatılacaktır"

Günün sonunda Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi,  yüzde 6,09 değer kaybıyla 3.426,88 puandan kapanış yaptı. 

Etiketler
Yorumlar