Borsa İstanbul'da negatif açılış bekleniyor

Küresel ekonomilerde artan resesyon endişeleri bu sabah borsalarda satışlara neden olmakta.

BIST 100 endeksinde yükseliş hareketi ivme kazanırken, dün gün boyunca etkili olan pozitif hava ile endeks günü %1.44 oranında değer kazanarak ile 2575.86 seviyesinden tamamladı.

Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.35 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise satıcılı bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar negatif 

Küresel piyasalardaki risk iştahı dünkü toparlanmanın ardından bugün yeniden negatife dönmüş durumda. Dünkü güçlü tepki alımları sonrasında bu sabah Asya piyasalarında satışlar hakimken, ABD ve Avrupa vadelileri de ekside.

Piyasalarda yeniden büyüme endişelerini ön planda. Büyüme endişelerine bağlı olarak gıda emtiaları dahil tüm emtia fiyatları geri çekilirken, brent petrolde %3'ün üzerinde düşüş var. Dolar endeksi DXY'da da güçlenme söz konusu.

Yön bulmakta zorlanıyoruz

Yurtiçi tarafta ise dün BİST100, küresel piyasalardaki risk iştahına paralel günü %1,44 oranında yükselişle tamamladı. Bugün ise BİST100 endeksi, küresel piyasalardaki risk iştahındaki zayıflama ve emtialardaki geri çekilmeye bağlı olarak baskı altında kalabilir ve kırılgan ortam nedeniyle yön bulmakta zorlanabilir. Endeksin Asya Borsalarında görülen satış eğiliminin etkisi ile güne hafif satıcılı başlaması bekleniyor. 

Son günlerde etkili olan alımlar ile kısa vadeli göstergelerin güç kazanıyor olması ve geçtiğimiz hafta altında hareket edilen kısa vadeli ortalamaların tekrar üstüne çıkılmış olması teknik açıdan pozitif görünümü destekliyor. 

Bugün FED Başkanı Powell, Senato’da para politikası raporunu sunacak. Ayrıca İngiltere’de açıklanacak olan TÜFE verileri takip edilecek. İçeride ise tüketici güven endeksi verisi izlenecek.

Alış
Satış
Değişim 22.4299%
Son Değer 2393.68
En yüksek 2405.2
En düşük 2377.34
Haftalık Değişim -2.0497%
Aylık Değişim -0.4855%
Yıllık Değişim 28.8552%
Etiketler
Yorumlar