Borsa İstanbul'da Koroplast'ın işlem görmeye başlamasıyla şirket sayısı 500 olacak.

Borsada halka arz edilen şirketlerin sayısı her geçen gün artarken, piyasaya para girişinin olmaması ve yabancı çıkışının tam gaz devam etmesi endeksin yükselişini zorluyor. Dolar fiyatıyla düşük kalan şirketler talep görmezken, halka arz olan şirketlerin performansı da şaşırtıyor.

Borsada İstanbul'da pandeminin ardından başlayan yatırımcı ilgisi ve halka arz furyası, işlem gören şirket sayısında tarihi eşiğe ulaşılmasını sağladı. 2021'de 52, bu yıl şu ana kadar 26 şirket halka arz oldu. Koroplast'ın borsada listelenmesiyle birlikte Borsa İstanbul'da işlem gören hisse sayısı 500 olacak. 

Halka arzlarda ilginin azaldığı dikkat çekiyor. 2021 yılında yapılan halka arzlarda 20 - 30 kata kadar bireysel yatırımcı talebi gelirken, son dönemde gerçekleşen halka arzlarda ancak 1 - 2 kat talep geldiği gözleniyor. 

2021 yılında 21,6 milyarlık halka arz büyüklüğü gerçekleşirken, 2022'de şu ana kadar toplam 11,7 milyar liralık halka arz gerçekleşti. 

Koroplast'ın geçen hafta halka arz olmasından sonra bu hafta da OBASE Bilgisayar halka arz oluyor. Obase'de 3.5 milyon adet ek satışla birlikte toplam 14 milyon adet hisse 10.5 liradan halka arz edilecek. Halka arz büyüklüğü 147 milyon TL, şirketin piyasa değeri ise 477.8 milyon lira olacak.

Kaynak : Okay ÖZDABAKOĞLU / Sabah

Etiketler
Yorumlar