Borsa İstanbul'da hangi sektörler daha çok kazandırıyor?

Borsa İstanbul'da son iki ayda yüzde 400 kazandıran hisse var!

BİST, yılbaşından bu yana yüzde 76 artarken temmuz ortasından bu yana kazanç yüzde 37.6 oldu.

Borsa yatırımcıları bankacılık hisselerinde Temmuz ortasından 9 Eylül'e kadar yüzde 150 yükselip sonra yüzde 37 çakılan banka hisselerini baz alarak moralini bozarken, ulaştırma, holding, elektrik ve kimya-petrol endekslerinde işlem gören hisse senetlerinin yatırımcılara düzeli olarak kazandırdığı görüldü. Ticaret sektörü hisselerini de bu 4'lünün arkasından sayabiliriz...

Borsa yılın ilk 7 ayında yüzde 39,6 yükselirken endeksin olağanüstü yükselişinin başladığı 14 Temmuz'dan bu yana ise son 2 haftalık yüzde 14'lük gerilemeye rağmen endeks yüzde 37,6 değer kazancını korudu. Borsada işlem gören şirketlere sektörler halinde baktığımızda ise temmuz ortasından 9 Eylül'e kadar yüzde 150 yükseldikten sonra son iki haftada yüzde 37 kan kaybeden bankacılık endeksi göze çarpsa da 4 sektörün yılbaşından bu yana hangi döneme bakarsak bakalım düzenli olarak artarak yatırımcısına kazandırdığı görülüyor.

Bu sektörlerin başında yatırımcısına ocak-temmuz arasında yüzde 129 kazandıran ulaştırma sektörü geliyor. Ulaştırma 14 Temmuz'dan bu yana da yüzde 48 yükseldi.

HOLDİNG VE ELEKTRİK HİSSELERİ DÜZENLİ ARTTI
Ulaştırmayı yılın ilk 7 ayında değerini yüzde 50 artıran holding hisseleri izliyor. Bu hisseler de 14 Temmuz'dan bu yana da yüzde 41,1 yükseldi. Elektrik sektör endeksi de yılın ilk 7 ayında yüzde 91,5 sonraki 2 ay ise yüzde 39 yükseliş kaydetti. Bir çok şirketin bulunduğu kimya ve petrol endeksi ise temmuza kadar yüzde 53.7 tırmanmışken sonraki dönemde de yüzde 37.3 değer kazandı.

Taş toprak sanayi ve ticaret şirketlerindeki yükseliş de bu 4 sektör kadar olmasa da düzenli bir kazanç sağladı.

Yılın ilk 7 ayında iletişim, sigorta, turizm hisselerinin ortalama getirisi eksi olurken 14 Temmuz'dan bu yana ise en düşük getiriyi bilişim, spor ve inşaat sektörleri sağladı.

2 AYDA YÜZDE 405 DEĞER KAZANAN HİSSE VAR
Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 143.5 milyar dolara ulaşırken son 2 ayda en çok değer kazanan şirket ise yüzde 405 ile Cosmos Yatırım oldu. İkinci sırada şu sıralar hissedeki hareketler nedeniyle tartışmalara konu olan Şekerbank yüzde 220'lik artış ile bulunuyor.

Üçüncü ise yüzde 190 tırmanış ile Atlantis Yatırım. Borsanın olağanüstü tırmanışa geçtiği 14 Temmuz'dan bu yana tam 18 şirketin getirisi son 2 haftalık düşüşlere rağmen yüzde 100'ün üstünde kaldı. Yüzde 70'in üstünde değerlenen şirket sayısı 50'yi geçti. Bu şirketlerin arasında bankalar, holdingler, dev perakende ve çimento şirketleri de bulunuyor.(Haberturk, Rahim Ak)