Borsa İstanbul'da hafif alıcılı açılış bekleniyor.

Asya piyasaları bu sabahta satış dalgası içinde seyir izlerken, ABD vadelileri dünkü sert düşüşe tepki veriyor. BİST'in de bu paralelde güne olumlu başlaması bekleniyor.

BIST 100 endeksinde haftanın ilk işlem günü yurt dışı piyasaların da etkisi ile satıcılı bir seyir
izlenirken, endeks %1.30 oranında değer kaybı ile 2510.14 seviyesinden günü tamamladı. 

Dün banka hisseleri özelinde alıcıların daha istekli olduğu bir gün yaşanmasına rağmen,
özellikle küresel bazda emtia fiyatlarında yaşanan satışların yansıması olarak sanayi  hisselerinde gevşeme eğilimi etkili oldu.

Vadeliler tepki veriyor

Küresel piyasalarda dün, hızlanan enflasyonun tetiklediği agresif Fed faiz artış fiyatlamaları
sonrası ekonomik durgunluk yaşanabileceği endişeleriyle tahviller ve hisse senetlerinde sert
satış dalgası görüldü.  Dolar endeksi ise yükseldi. Avrupa ve ABD borsaları sert düşüşle günü
tamamladı.

Küresel borsalar Fed'den faiz artırım beklentileri, Çin tarafında artan vaka sayısı nedeniyle önlemler artırılması gibi gelişmelerle sert satış baskısı altında kaldı. S&P 500 Endeksi, resesyon kaygıları ile Ocak ayında kaydettiği rekor seviyeden düşüşü %20'yi aşmasıyla 'ayı piyasasına' girdi. 

ABD 10 yıllık hazinesi tahvil getirileri +20,7 baz puan yükselişle 3,366% seviyesine,
VIX endeksi +22,59% yükselişle 34.02 seviyesine çıktı.

Bu sabah Asya borsaları, Wall Street’teki endişeleri izleyerek düşüyor. AB ve ABD vadeli endeks kontratlarında 3 günlük sert düşüşün ardından tepki alımı görülüyor. Daha kısa vadeli ABD hazine tahvillerinde satış sürerken, dolar endeksi 105 seviyesine yakın seyrediyor.

BİST'in alımlarla toparlanma çabası göstermesi bekleniyor 

ABD borsalarındaki sert geri çekilmenin ardından vadeli endeks kontratları bu sabah yukarı tepki gösteriyor. Buna paralel BIST 100 Endeksi'nin de hafif alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. 

Ülke risk primindeki yükseliş ve azalan küresel risk iştahı nedeniyle güniçi olası satışlara ve volatiliteye karşı uzmanlar temkinli olunması konusunda uyarıyor.

Endekste kısa vadeli dip oluşumu için 2500 desteğinin üzerinde kalınması önemli. Bu seviyenin altında 2480 sonraki destek seviyesidir. 2532 ve 2552 direnç seviyeleri haline geldi. 

 

Etiketler
Yorumlar