Borsa İstanbul'da günün satıcılı açılması bekleniyor.

Yurt dışı vadelilerde zayıf bir görüntü hakimken, içerde piyasalar bilanço sonrası yeni hikaye arıyor. Endeksin güne hafif satışlarla başlaması bekleniyor.

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi güçlü kar satışlarıyla karşılaşarak günü %1,45 düşüşle 2.453,94 seviyesinden kapattı. 

 

Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.35 seviyesinden işlem görürken, euro/TL 16,12 lirada güne başladı. Altın fiyatlarına bakıldığında ons altın 1851 dolar seviyesinde yatay pozisyonunu korurken gram altın dolardaki yükselişle 913,59 liraya gelmiş durumda. Petrol fiyatlarında ise aşağı yönlü dalgalı bir seyir hakim. Brent petrol 105 dolar üzerinde ve ABD ham tipi ham petrol ise 102 dolar üzerinde fiyatlanıyor. 

Küresel piyasalarda beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon verisi sonrasında risk iştahı zayıf. Düşüşle günü kapatan ABD borsalarının ardından bu sabah Asya ve Avrupa vadelilerinde satışlar belirgin.

ABD vadelilerinde ise tepki yükselişleri zayıf. Dolar endeksi (DXY) de 104 civarında yükseliş gücünü koruyor.

Yurtdışı piyasalardaki görüntüyle birlikte BIST100 endeksi de dün akşam kontratındaki %1'lik düşüşe yakın bir oranda güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Olası satışların gün içerisinde de sürmesi durumunda 2.390 destek bölgesi tepki için izlenebilir.

Etiketler
Yorumlar