Borsa İstanbul'da gözler kurda ve küresel piyasalarda olacak.

BIST 100 Endeksi 1759 tarihi zirvesinde bir kez daha direnç ile karşılaşsa da genel güçlü görünüm korunuyor. Bu sabah yurtdışı borsalar karışık bir seyir izlerken, endeksin yataya yakın bir başlangıç yapması bekleniyor.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem günü küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başlangıç yaptı. Hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. Ulaştırma ve demir çelik sektörü payları önderliğinde endeks günü yeni kapanış rekoru olan 1755,48 puandan pozitif tamamladı.

Dün pozitif açılış yapan ABD borsaları günü zayıf bir görüntüyle kapattı. Fed başkanlığı için tekrar aday gösterilen Powell, yükselen enflasyonla mücadele etmek için Fed'in elindeki araçları kullanacaklarını belirtti. Piyasa dostu olarak bilinen Powell'ın enflasyonu öne çıkarması oynaklığı artırmış gözüküyor.

ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %1,60'ın üzerine çıkarken, Dolar'daki yükseliş devam ediyor. Bu sabah da ABD borsalarında baskı sınırlı olsa da devam ediyor. Asya'da da kayıplar ise bu sabah itibarıyla miktar daha fazla.

Küresel borsalardaki görüntü ve 11 seviyesinin üzerinde Dolar / TL'deki yükselişten negatif etkilenmeye başlayan BIST100 de güne hafif satıcılı bir seyirle başlayabilir.

Dolar /TL'de dün akşam görülen yeni rekor seviye sonrası bu sabah daha sakin bir görüntü hakim. Dolar/TL 11,4584 lirada bulunuyor. Uzmanlar kurda ani bir atak yaşanmaması halinde son dönemde enflasyona karşı koruma kalkanı olarak da gösterilen Borsa İstanbul'da yeni zirveler görülebilir yorumu yapıyor. 

Bugün ABD ve Avrupa'da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verileri ile ABD'de Richmond Fed imalat sanayi endeksinin takip edilecek. İçerde ise kasım ayı finansal hizmetler güven endeksi açıklanacak. 

Etiketler
Yorumlar