Borsa İstanbul'da bugün sert satış rüzgarı hakimdi

Piyasalarda bugün algı bozuldu. ABD ve Avrupa borsalarında algı bugün negatif seyrederken endeksler kırmızıya bürünmüş durumda. BİST 100 endeksi de yatay başladığı günü yüzde 1'i aşan kayıplarla tamamladı.

Ağustos ayında yüzde 3,98 getiri sağlayan Borsa İstanbul'da devam eden olumlu hava bugün negatife döndü. Cuma günü yaşanan düşüşten sonra haftaya yüzde 0,41 artıda başlayan BİST 100 bugün yönünü sert şekilde aşağı döndü. 

Sabah açılışında yataya güne başlayan endeks kapanışa doğru hızlanan satışlarla günü yüzde 1,38 düşüşle 1454,74 puandan tamamları. 19,9 puandan kayıp yaşayan borsada işlem hacmi 12,3 milyar liranın hafif üzerinde gerçekleşti. 

Borsada günü içindeki işlemler sonucu yükseliş tarafında öne çıkan hisseler #TGSAS, #YEOTK, #VKING, #KTSKR  ve #DESPC olurken, düşüşte #AKYHO, #DAGI #GESAN, #DARDL ve #EDIP hisseleri listenin tepesinde yer aldı. 

Uzmanlar borsadaki sert satışın yurt dışı piyasalardaki satışlara paralel gelişen bir yön değişimi olduğunu ve endeksin 1760 -70 bandında hareket ettiği sürece yükseliş devamının beklenebileceğini belirtiyorlar. 

Dolar karşısında bir süredir değer kazanan TL bugün yönünü aşağı döndü. Dolar yüzde 0,72 değer kazanırken 8,3414 lirada bulunuyor. Euro 9,8784 TL'den ve gram altın ise 481,373 liradan günü kapatıyor. 

 

 

 

Etiketler
Yorumlar