Borsa İstanbul'da bu sabah hafif alıcılı açılış bekleniyor

Dün yüzde 0,41 oranında artışla 1474 puandan kapanış gerçekleştiren borsada bu sabah yeşil açılış bekleniyor.

Data akışı bakımından sakin ve ABD piyasalarının tatilde olduğu haftanın ilk işlem günü küresel piyasalarda pozitif fiyatlamalar oluştu.

ABD 10 yıllık tahvilin getirisi %1.30 üzerinde sakin seyrederken Dolar endekinin (DXY) 92.00 seviyesinin hemen üzerinde yer alıyor. Uzmanlar bu noktada sakin seyrin küresel ölçekte hisse senedi endekslerine alım getirdiğini  belirtiyor. Mevcut görüntünün bozulmasını gerektirecek bir takvim önümüzdeki günlerde bulunmuyor. Dolayısıyla hisse senedi piyasaları özelinde pozitif görüntüsünün korunması muhtemel.  Yeni günde ABD tatilden dönüyor. Dolayısıyla işlem hacminde artış beklenebilir. 

ABD vadeli piyasası bu sabah yeşil seyrederken, Asya piyasalarında karışık seyir hakim. Bunlara paralel olarak Borsa İstanbul'da günün hafif alıcılı başlaması bekleniyor. 

Borsa İstanbul'daki yükselişte küresel borsalardaki ralli ve yabancı yatırımcıların 4 haftadır hisse alımları etkili olmaya devam ediyor.

Dün 1474 puandan kapanış gerçekleştiren endekste yeni hedef 1485 üzerinde kapanış gerçekleştirmek. 

Kısa vadeli yükseliş trendi içerisindeki hareketini sürdüren piyasada, 1,485 ara direncinin cuma günü oluşturduğu aşağı baskı dengelenme çabasında devam ediyor. 

Veri akışının zayıf oldu günde dolar güne 8,2860 TL'den başladı. Euro 9,844 ve gram altın ise 484,565 liradan işlem görüyor. 

 

 

Etiketler
Yorumlar