Borsa İstanbul'da açılışın yatay seviyelerde olması bekleniyor

BIST 100 Endeksi’nin güne sınırlı negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi eğilimi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve dalgalı zayıf seyrin devam etmesi bekleniyor.

Güne negatif eğilimle başlayan ve gün içinde dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi,
Bankacılık ve Havacılık sektörü hisseleri öncülüğünde günü %0,97 düşüşle 3.245,76’dan
tamamladı.

Global piyasalarda dün, Fed sonrası merkez bankalarının enflasyonu dizginleme konusunda faiz artış telaşı sürerken, hazine tahvillerindeki değer kaybıyla getiriler yükseldi. 

Piyasalarda Fed etkisi devam ediyor 

Bu sabah, faiz artışları etkisiyle hazine tahvili getirilerinin yükselmesi sonrası Asya borsaları düşüyor. Japon borsası resmi tatil nedeniyle kapalı. Avrupa ve ABD vadeli endeks kontratları yatay/negatif seyrediyor. 

Enflasyonu düşürmek için Fed başta olmak üzere küresel merkez bankalarının şahin tutumları risk alma iştahının düşük kalmasına neden oluyor. Dün borsalarda gözlenen satıcılı görüntünün bu sabah da devam ettiğini izliyoruz.

 BIST100 endeksi son üç gündür direnç yaptığı aylık ortalamasının yine altında kapattı. Şu aşamada aylık ortalamanın da yakın bulunduğu 3.310 direnç bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlanamadıkça endekste aşağı yönlü riskler sürebilir. Endeksin güne ise yatay bir görüntüyle başlaması bekleniyor.

Bugün ABD ve Avrupa'da eylül ayı imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecekken, günün geri kalanında da zayıf risk iştahı sürebilir. 

Alış
Satış
Değişim -21.46%
Son Değer 3260.15
En yüksek 3309.95
En düşük 3222.21
Haftalık Değişim -0.692%
Aylık Değişim 2.6805%
Yıllık Değişim 75.4986%
Etiketler
Yorumlar