Borsa İstanbul yükselmeye devam ederken şirket ve sektör bazlı hareketliliğin artması bekleniyor.

Borsa İstanbul geçen haftayı yükselişle tamamladıktan sonra bu haftaya da yüzde 1,27 oranında yükselişle başladı. Ünlü Yatırım analistleri teknik olarak borsanın momentum kazandığını belirtiyor.

Yurt dışı piyasalarda resesyon endişeleriyle kararsızlık devam ederken, içerde Borsa İstanbul yükselişe devam ediyor. Bayramdan yükselişle dönen endeks geçen haftayı yüzde 5'in üzerinde primle tamamladı. BİST 100 bu haftanın ilk işlem günüde de trendini devam ettirerek yüzde 1,27 artışla 2548,49 puandan kapanış gerçekleştirdi. 

Geçtiğimiz haftaki iyimserliğini yeni haftaya da taşımayı başaran Borsa İstanbul teknik açıdan kritik seviyelerin üzerini test etmeye başladı. Ünlü Yatırım analistleri bugün başlayacak olan bilanço sezonu ile momentum kazanılması hisse senetlerinde daha güçlü bir eğilim oluşmasına katkı sağlayabileceğini düşünüyor. 


TL ve hisse senetleri arasındaki ayrışmanın devam ettiğini belirten uzmanlar hazırladıkları günlük bültende, negatif reel faizin etkisini giderek daha fazla hissetmeye başlayan TL'de zayıflığın arttığını ve döviz sepetinin 18,00 seviyesinin üzerine yükseldiğini belirtiyor. 

Yurt dışında ise piyasalar genel hatlarıyla yarınki Fed toplantısından çıkacak kararlara odaklanmış durumda. Bu da varlık fiyatlarının net bir yön tayin etmesine çok fazla izin vermiyor. Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) ise bugün Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayımlayacak. Kurumun küresel ekonomiye dair beklentilerini belirgin şekilde aşağı revize edeceği tahmin ediliyor. 

Türk Lirası negatif ayrışmaya devam ediyor 

 TL negatif reel faizin etkisini giderek daha fazla hissetmeye başlarken USD/TL'nin 17,85 seviyesinin de üzerini test ettiğini görüyoruz. Bu noktada TL diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmaya da devam ediyor. Ancak para politikaları arasındaki farklılıktan dolayı bunun büyük bir sürpriz olduğunu söyleyemeyiz. Teknik açıdan bakıldığında ise yılın başından bu yana izlenen yukarı yönlü kanalın orta noktasının (17,48) üzerinde
olunması ile koşullar aleyhte kalmaya devam ediyor.

Şirket ve sektör bazlı hareketlilik artacak. 

Borsa İstanbul'da bugünden itibaren odak noktasında bilançolar yer alacak. Bugün ARCLK, TOASO ve YKBNK ile başlayacak olan sezon 19 Ağustos'a kadar devam edecek. Dolayısıyla şirket ve sektör bazlı hareketliliğin biraz daha yüksek seyrettiği bir dönem olmasını bekliyoruz. Pozitif bulduğumuz endeksin teknik görünümü ise şimdilik çok fazla değişmiş değil.

BIST100'de 2550 puanın kısa vadeli hedef olmuş durumda.  Endeks dünkü işlemlerde bu noktanın üzerini test etmeye başladı. Oldukça önemli bir seviye olarak görülen 2550 puanın üzerinde kalınması durumunda yukarıda 30-35 puanlık yeni bir hareket alanı oluşması olası görünüyor. Aksi bir durum kâr satışı yaratabileceği için önümüzdeki birkaç günde sergilenecek performans önemli.

Ünlü Yatırım 

Alış
Satış
Değişim 56.12%
Son Değer 2913.3
En yüksek 2913.3
En düşük 2773.06
Haftalık Değişim 1.7124%
Aylık Değişim 12.3793%
Yıllık Değişim 56.8271%
Etiketler
Yorumlar