Borsa İstanbul yılı hafif ekside tamamlarken yeni haftaya kaldığı yerden sakin bir başlangıç yapması bekleniyor.

Piyasalarda enflasyon oranları öncesi sakın bir seyir bekleniyor. Küresel tarafta ise karışık seyirler hakim.

Borsada İstanbul 2022 yılının ilk işlem günü enflasyon oranlarını bekliyor. Piyasaların gündemini meşgul eden verenin aylık bazda yüzde 7- 8 civarında, yılık bazda ise yüzde 30 civarında olması bekleniyor. 

Borsa geçen yılı yüzde 32 oranında düşüşle 1857,65 puandan kapanış gerçekleştirdi. Dolar kuru ise 13 liranın üzerinde haftayı tamamlarken, euro 15,10 lira ve gram altın ise 781 liranın üzerinde kapanış gerçekleştirdi. 

Yen yılın ilk gününde kur tarafında hafifte olsa yükseliş dikkat çekiyor. Dolar/TL bu sabah itibarıyla 13,50 liranın üzerinde ve yüzde 0,75 civarında bir yükselişle işlemler geçerken, Euro/TL yüzde 1,28 artışla 15,29 lirada bulunuyor. Gram altın ise yılın ilk gününe 792 liradan başladı. 

Küresel piyasalara bakıldığında ABD vadelileri yıla olumlu başlangıç yaparken Asya piyasalarında karışık seyir hakim. 

Yılın ilk gün Borsa İstanbul'da ise geçen haftanın etkisi ve açıklanacak enflasyon oranları öncesi sakin bir seyirle başlaması bekleniyor. Hafif artıda başlaması beklenen BİST 100 endeksinde gözler enflasyon verilerinde olacak. Verilerin piyasa beklentisinin üzerinde açıklanması halinde geçtiğimiz aylara benzer şekilde; alternatif getiri arayışının ön plana çıkması ile BIST'te yukarı yönlü hareketler dikkat çekebilir. 

Öte yandan uzmanlar son yapılan zamlarla öne çıkan sektörlere ve şirketlere dikkat çekiyor. Sabah bültenlerinde yer alan ifadelere dikkat edildiğinde Doğalgaza yapılan zamdan olumsuz etkilenebilecek şirketlerin başında Şişe Cam, Ak Enerji ve kısmen Petkim olması bekleniyor.  Ziraat Yatırım uzmanları kömürden elektrik üreterek enerji ağırlıklı bir şirkete dönüşen Alarko Holding ve Aksa Enerji'nin zamlardan olumlu etkilenmesini bekliyor.

Elektrik zammının daha çok çimentolarda etkili olması bekleniyor. 

Piyasaların gündeminde enflasyonunun dışında yılın son saniyelerinde yapılan devası zamların olması bekleniyor. Zamlarla birlikte Cumhurbaşkanı Kabinesinde gündeme gelmesi beklenen emekli maaşlarına yapılacak zamlarda önemli bir başlık olarak gündemdeki yerini alıyor.  Bunun dışında yurtdışı piyasalarda İmalat PMI verisi takip edilecek.

OPEC üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanları bugün bir araya gelerek yeni genel sekreteri seçecekler.

 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 8.039,18 %0.48
Dolar 27,157 %0.06
Euro 28,918 %-0.05
Gram Altın 1.682,21 %0.11
Brent Petrol 92,480 %0.12
Bitcoin 26.474,44 %0.00