BORSA İSTANBUL ve DOLAR, FED FAİZ KARARINI BEKLİYOR

Dünya borsa ve döviz piyasaları FED faiz kararını bekliyor...

Borsa ve döviz piyasaları FED faiz kararını bekliyor... 

FED tarafından alınacak olası bir faiz arttırımı kararı ile gelişmekte olan piyasalar başta olmak üzere dünya piyasaları derinden değiştirecekler... 

FED'in vaktinden önce açıklayacağı faiz artırım kararıyla; Borsa İstanbul'un olumsuz etkilenebileceği yorumlanırken; dolar ve altının ise yükselmesi bekleniyor. 

FED faiz artırımı kararı doların değerinin artması ve büyümenin yavaşlamasını beraberinde getirebileceği piyasalar tarafından endişe ile takip ediliyor. 

FED faiz kararı 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak toplantı ardından duyurulacak. 

FED FAİZ ARTTIRMA KARARI NE ZAMAN? 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs'ın ekonomistleri ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2022 yılında mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere dört faiz artırımı yapacağı yönünde tahminde bulundu.

Banka'nın baş ekonomisti Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notuna göre, ABD iş gücü piyasasındaki toparlanma ve 14-15 Aralık'ta gerçekleşen Fed toplantı tutanaklarındaki şahin sinyaller daha hızlı bir normalleşmeye işaret ediyor.

Hatzius araştırma notunda, bilanço küçültmesine ilişkin tahmini aralıktan temmuza çektiklerini belirtirken enflasyonun yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacağını aktardı. Hatzius, “Mart, haziran ve eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına aralık ayını da ekledik” dedi.(SÖZCÜ)