Borsa İstanbul küresel piyasaları sallayan satış dalgasından nasibine düşeni alıyor.

Yurt dışı piyasalarda hakim olan kırmızı tablolar Borsa İstanbul'da yansıması bekleniyor. Endeksin gün ve haftaya satıcılı başlaması bekleniyor.

Cuma gününe satışlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve haftanın son işlem gününü %0.3 kayıpla 2,458 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 39.2 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Yeni hafta başlarken dolar 15 TL sınırında yukarı isteği ile 14,97 liradan başlarken dolar endeksi 104'ün üzerinde seyrediyor. 

Altın fiyatlarına bakıldığında gram altın 900 liranın hemen üzerinde bulunurken, Ons altın 1871 dolardan fiyat geçiyor. 

Borsalarda ise satışlar öne çıkmış durumda. Yurtdışı vadeli endekslerde satıcılı seyir devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta ABD endeksleri yine negatif tarafta kapanış yaptı. Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde de zayıf risk iştahı hakim. Yüksek enflasyon ortamında Fed'in sıkılaştırma adımları ile birlikte giderek artan resesyon endişeleri çoğu varlık sınıfında satışlara neden oluyor. Çin'in sıfır Kovid politikasından geri adım atmaması, tedarik sıkıntılarının devam etmesi ve Rusya gazına getirilmesi planlanan yasak risk algısını daha da bozuyor.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif başlamasını bekleniyor

İyi finansallar, enflasyonist ortam ve yatay seyreden Garanti Bankası hisselerine karşın küresel çapta resesyon riskinin artması nedeniyle BIST100 endeksi bugün satıcılı başlaması bekleniyor.

Endekste ilk etapta cuma günkü en düşük seviye olan 2.433 noktasını test edebilir. 

Bugün Rusya’da 77. Zafer Günü kutlanacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önemli açıklamalar yapması bekleniyor. İçeride ise bilanço sezonu devam ediyor; bugün Koç Holding, İş Bankası, BIM ve Migros şirket finansallarının açıklanması bekleniyor, yarının da Borsa İstanbul'da 1Ç22 dönemine ilişkin konsolide bilançoların son gönderme tarihi olduğunu hatırlatalım.

Etiketler