Borsa İstanbul küresel piyasalara paralel güne alımlarla başlayabilir

Belirsizlik, enflasyon, faiz, kur. Piyasaları son günlerde bu dört başlık özetliyor. Karışık seyirle 1400 üzerinde tutunmaya çalışan endekse uzmanlar bugün daha olumlu bakıyor. Küresel tarafta devam eden ralli havasından destek alınması halinde borsanın da yönünü yukarı çevireceği düşünülüyor.

Perşembe gününe hafif satışla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi ve günü 1,411 seviyesinden kapattı. Günün sonunda işlem hacmi 15.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 41 hisse değer kazandı, 50 hisse ise değer kaybetti.

Küresel hisse piyasalarında haftanın sonuna doğru olumlu görünüm devam ediyor. ABD hisse endeksleri beklentilerinden daha güçlü gelen bilançolar sebebiyle yükselirken, Asya ve Avrupa da bu harekete ayak uyduruyor.

İçeride ise kur oynaklığı yurtdışı hareketlerden biraz daha ayrışmamıza sebep oluyor. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 9.2165 ile yine rekora imza atarken yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise pozitif seyir izleniyor. Öte yandan iki günlük kazançların ardından Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde yataya yakın karışık bir görüntü var.

Yurtiçi fiyatlamalarda ise önümüzdeki hafta TCMB'den beklenen faiz indiriminin şiddetine yönelik belirsizlikle TL'deki kısmi negatif ayrışma eğilimi bu sabah da sürüyor. Hareketin dalga boyu görece daha az olduğu için BIST100 endeksi küresel borsalardaki ralli havasından destek bulabilir 

Uzmanlar tepki alımları ile başlangıç beklerken gün içerisinde ise 1.403 - 1.423 seviyelerine dikkat çekiyor.

Bugün içeride TCMB piyasa katılımcıları anketi, ABD’de ise perakende satışlar ve tüketici güven endeksi takip edilecek.

 

Etiketler
Yorumlar