Borsa İstanbul haftaya alımlarla başlıyor

Dalgalı geçen haftadan sonra piyasalarda dengeleme çabası öne çıkmış durumda. ABD borsalarının kapalı olduğu günde endeksin olumlu açılış yapması bekleniyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz hafta kısmi baskıyla haftayı tamamladı. Fed'in enflasyon kaynaklı gelişmelerle 75 baz puanlık faiz artırımı yapması sonrasında resesyon endişelerinin artmasıyla geri çekilen endeks, haftanın son işlem gününü tepki alımları ile tamamladı

Haftalık bazda en çok kazandıran sektör madencilik olurken, en çok kaybettiren sektör metal ana sektörü oldu. Borsa İstanbul 2533,33 puandan haftayı tamamladı. 

Küresel piyasalar sakin 

Geçen hafta piyasaların gündemini ve yönünü Fed'in attığı 75 baz puanlık faiz artışı belirlemişti. Başta ABD borsaları olmak üzere sert düşüşler yaşanmıştı. 

Bu sabah Çin Merkez Bankası gösterge kredi faiz oranlarını sabit tutarken, Asya borsaları yavaşlayan büyüme endişeleriyle çoğunlukla düştü. AB ve ABD vadeli endeks kontratlarında tepki alımı görülüyor. ABD 10 yıllık hazine tahvilleri yatay seyrederken, dolar endeksinde sınırlı değer kaybı bulunuyor. 

Uzmanlar 20-24 Haziran haftasında piyasaların tepki vermesini ve daha olumlu bir hafta geçirmesini bekliyor. Veri gündemi de sakin. Fed başkanı Powell'ın senato konuşması bulunuyor. Ancak daha geçen hafta verilen mesajlardan farklı bir açıklanma beklenmiyor. Hazine Bakanı Yellen daha ılımlı mesajlar veriyor. 

Altın yükselişte, kur sakin 

Geçen hafta altının gram satış fiyatı yüzde 1,88, dolar/TL yüzde 1,81, avro/TL yüzde 1,37 değer kazandı. Haftanın ilk işlem günü başlarken dolarda yatay seyirle birlikte 17,33 lira üzerinde fiyatlanma devam ediyor. Euro ise daha hareketli. Yüzde 0,35 primle 18,25 TL'den fiyatlanıyor. 

Küresel tarafta ons altın fiyatlarında hafif yükseliş görülüyor. Ons altın 1843,94 dolarda. Gram altında 1027,87 liradan haftaya başlangıç yapıyor. 

Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 823 seviyesinde bulunuyor.

Petrol fiyatlarında da düşüş eğilimi devam ediyor. Brent petrol haftanın son günü sert düşüşle 111 dolar seviyelerine gerilerken, bu sabah 110 doların altın zorlanıyor. ABD ham tipi petrol ise 107 dolar üzerinde seyrediyor. 

Borsa pozitif açılış bekleniyor

Küresel risk iştahındaki düşüş geçtiğimiz hafta BIST'in performansına olumsuz yansıdı. BİST 100 endeksi haftanın tamamında yüzde 0,38 değer kaybetti. 2485 seviyesini test eden BIST 100 Endeksi Cuma günü gelen alımlarına bu sabahta devam etmesi bekleniyor.

ABD piyasalarının kapalı olacağı günde endeksin yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor. ABD borsaları kapalı olacağından işlem hacimleri görece düşük kalabilir. Endekste 2544 ara, 2552 ana direnç olup, 2552'nin aşılması ile kısa vadeli görünüm güçleniyor olacak. Qnb Finansinvest analistleri bu durum karşısında endekste yükselişin ivme kazanabileceğinden trade amaçlı ek alım yapılabilirliği tavsiyesinde bulunuyor. 

Haftanın gündemi 

Bu hafta yurt içi piyasalardaki en önemli veri akışı Perşembe günü açıklanacak TCMB faiz kararı olacak. Hazine tarafından çıkarılan ve üç kamu bankası tarafından talep toplam başlanan gelire endeksli senetlerde talep toplama çarşamba günü tamamlanıyor. 

Alış
Satış
Değişim 0%
Son Değer 2371.25
En yüksek 0
En düşük 0
Haftalık Değişim -2.9675%
Aylık Değişim -1.418%
Yıllık Değişim 27.6478%
Etiketler
Yorumlar