Borsa İstanbul haftanın ikinci gününe hafif alımlarla başlaması bekleniyor.

Borsa İstanbul hedefine koyduğu 2100 puana doğru ilerlerken dışardaki gelişmelere bağlı olarak ivme yavaşlamaya başladı.

Haftanın ilk gününe alımlar ile başlayan ve gün içinde 2071 seviyesine kadar yükselen BIST100 endeksi kapanışa doğru etkili olan satışların ile geriledi ve günü %0.58 oranında değer kazanımı ile 2045.16 seviyesinden tamamladı. 

İçerde dün yükseliş varken dışarda ser hareketler sonra hafif ekside kapanışlar dikkat çekti. hareketin devamı bugün vadeli piyasalarda devam ediyor. Asya'daki karışık seyre karşın ABD vadelileri yatay negatif seyrine devam ediyor. 

Azalan Omicron endişeleriyle Fed'in faiz silahını daha erken kullanabileceği beklentisi ABD tahvil faizlerini yukarı iterken küresel pay piyasalarında da baskı oluşturmaya başladı. Risk iştahı törpülenirken bugün Powell'ın konuşması ve Çarşamba günü yüzde 7'ye yaklaşması beklenen TÜFE verisi yakından takip edilecek.

İçerde sakinleşen kurda son durum ise Dolar/TL 13,80 lira seviyesinde güne başlangıç yaptı. Euro/TL 15,65 lirada bulunuyor. Gram altın ise bugün hafif artıya geçerek 801 liradan alıcı buluyor.

Borsa tarafında ise dikkatler yurtdışına dönerken BIST'te ivme yavaşladı. Dünkü işlemler sonucu günü artıda kapatmayı başaran endeksin bu sabahta hafif alıcılı açılış yapması bekleniyor. 

Volatilitenin ve işlem hacminin giderek arttığı endekste sektörel bazlı yükselişlerin ön plana çıktığını görülüyor. Piyasaların gözü bugün yurt içinde Cari İşlemler Dengesinde olacak. 

 

Etiketler
Yorumlar